Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Polska sztuczna kość na rynku od 2019 r.
  • 07-06-2019
 

 

 

 

 

FlexiOss®, czyli polska sztuczna kość, powstała w 2005 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i jest jednym z najbardziej innowacyjnych rodzimych patentów. Wynalazek ten opracowano na prośbę ortopedów o stworzenie biomateriału, którym podczas wszczepienia można łatwo i poręcznie manipulować i który przypominałby ludzką kość.

W 2019 r. biomateriał FlexiOss® został laureatem w prestiżowym konkursie NCBiR i PARP w kategorii produkt przyszłości przedsiębiorcy. Jak informuje „Gazeta Farmaceutyczna”, już od końca 2019 r. byłby wprowadzany na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne.

 

Polska sztuczna kość po namoczeniu w płynie (np. sól fizjologiczna, krew czy osocze) wchłania go i uzyskuje sprężyste własności. W trakcie operacji biomateriał może być dopasowany indywidualnie do wymiarów i kształtu ubytku przez cięcie lub zginanie, a dzięki wchłanianiu krwi w miejscu operacyjnym FlexiOss® zapobiega powstawania skrzepów. Ma zatem działanie hemostatyczne. Może być także nośnikiem leków przeciwbakteryjnych, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie antybiotyków w okresie pozabiegowym. Eliminuje też wystąpienie ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu.

Wobec tak dobrych parametrów preparat może być przeznaczony do wypełniania braków kości, które powstają w wyniku urazów mechanicznych bądź wskutek choroby. Z powodzeniem może być wykorzystywany w stomatologii przez chirurgów stomatologicznych, np. do wypełnienia ubytków po torbielach, w leczeniu przetok ustno-nosowych.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS