Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Roboty czyszczące zęby
  • 15-05-2019
 

 

 

Postęp technologiczny potrafi przyprawić o zawrót głowy wymyślnością wynalazków. Jednym z najnowszych wyników współpracy inżynierów, stomatologów i biologów są mikroskopijnej wielkości roboty, których zadaniem jest mycie zębów.

Naukowcy opracowali dwa typy robotów: jeden typ porusza się po powierzchni zębów, drugi dostosowany jest do pracy w ciasnych miejscach, na przykład w przestrzeniach międzyzębowych. Mikroroboty wykonane są z nanocząstek tlenku żelaza, a kontrolę nad ich poczynaniami sprawuje się poprzez pole magnetyczne.

Roboty z kategorii działającej na powierzchni to nanocząstki tlenku żelaza zawieszone w roztworze; mają one działać niczym pług śnieżny. Z kolei drugi typ nanocząstek tlenku żelaza zawieszony jest w żelu i dzięki temu dostosowane są one do likwidacji biofilmu w trudno dostępnych miejscach.

 

Ta niezwykła alternatywa tradycyjnego szczotkowania ma efektywnie likwidować biofilm utworzony przez bakterie, wykorzystując aktywność katalityczną tlenku żelaza. Związek ten umożliwia usunięcie bakteryjnego osadu i zanieczyszczeń dzięki aktywowaniu wolnych rodników nadtlenku wodoru.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS