Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ministerstwo – 70 proc, NRL – 100 proc.
  • 14-05-2019
 

 

 

 

W dostępie do pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego szykuje się przełom. W projekcie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który ma trafić do konsultacji publicznych, Ministerstwo Zdrowia założyło ujawnienie 70 proc. pytań z ostatnio przeprowadzonego egzaminu. Naczelna Rada Lekarska uważa, że nie rozwiązuje to problemu, a nieujawnienie pozostałych 30 proc. pytań jest niezgodne z konstytucją. W wskazuje, że obecne przepisy, które umożliwiają ujawnienie pytań dopiero 5 lat po egzaminie są niezgodne z artykułem 61 ust. 3 konstytucji, który traktuje o dostępie do informacji publicznej.

 

7 czerwca 2016 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją ograniczenie dostępu do pytań i odpowiedzi. W odpowiedzi resort zdrowia postanowił znowelizować ustawę tak, aby pytania z odpowiedziami można było ujawnić dopiero po 5 latach.

W marcu 2017 r. NRL zaskarżyła część przepisów znowelizowanego aktu i na razie czeka na rozstrzygnięcie.

Możliwość ujawnienia jedynie 70 proc. pytań krytykuje również Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS