Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Trudne początki samorządności
  • 10-02-2009
 

 


Początki samorządności w środowisku lekarsko – dentystycznym, datowane na pierwsze dekady XX wieku, obfitowały w wiele zawirowań i niezgodności poglądowych. Spowodowane to było głównie dwoma czynnikami:

  • niejednolitym systemem kształcenia dentystów, którzy w Austrii kończyli studia medyczne na równi z lekarzami, w Niemczech uczyli się na kursach z programem okrojonym w stosunku do obowiązującego dla lekarzy, a w Polsce i w Rosji zdobywali wiedzę w prywatnych albo państwowych szkołach o wielce zróżnicowanym programie nauczania;

  • niestabilną sytuacją polityczną, która nie pozostawała bez wpływu na przekonania członków środowiska dentystycznego.


 

Absolwenci PID (Państwowego Instytutu Dentystycznego) z Warszawy powołali do życia stowarzyszenie, którego jednym z głównych celów było utworzenie właściwego samorządu medyków czyli izb lekarsko – dentystycznych. Jednak na skutek oporu środowiska dentystów wykształconych jeszcze w szkołach rosyjskich, którzy dość długo dzierżyli prymat liczebny, nie doszło do uformowania jednolitej struktury samorządowej, o co zabiegali absolwenci PID.

Powstało za to sporo różnych grup, zrzeszeń i stowarzyszeń dentystów, z których każde kierowało się własnym programem działania. Ówczesne władze nie przeszkadzały w formowaniu tego typu ugrupowań i pozwalały na ich rozwój i kształtowanie struktury hierarchicznej, dbając głównie o kształcenie potrzebnej krajowi liczby dentystów.


 

Rynek piśmienniczy w branży stomatologicznej w czasach II Rzeczpospolitej też był niejednorodny. Ukazywały się wówczas następujące pisma dla dentystów:

  • „Polska Stomatologia” - pismo prof. Cieszyńskiego, w którym konsekwentnie głosił ideę kształcenia lekarzy o specjalności stomatologicznej;

  • „Kronika dentystyczna” - na łamach której gościnnie wypowiadali się absolwenci PID, redagowana przez Maurycego Krakowskiego, absolwenta rosyjskiej szkoły dentystycznej, który dopiero w 1938 r. - po zaproszeniu do dialogu między absolwentami PID a dawnymi studentami szkół rosyjskich, wystosowanym przez tych pierwszych - skłonił się ku idei utworzenia izb lekarsko – dentystycznych;

  • „Dwumiesięcznik Stomatologiczny” - pismo utworzone przez absolwentów PID;

  • „Dentystyczne Wiadomości Związkowe” - informator redagowany przez warszawskiego stomatologa, Stanisława Blocha, który na I Zjeździe NIL-D został wybrany wiceprezesem ugrupowania.


 

Istniejące podziały w środowisku stomatologów polskich spowodowały, że we władzach formującego się samorządu lekarsko – dentystycznego musieli pojawić się ludzie neutralni, nie związani z żadnym obozem poglądowym. Jedną z takich osób był Julian Łączyński z Pabianic - absolwent PID-u prowadzący prywatną praktykę dentystyczną. Początkowo został wybrany delegatem na zjazd Naczelnej Izby Lekarsko - Dentystycznej, a już na jej pierwszym zjeździe – prezesem.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS