Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Szczotkowanie to za mało
  • 05-04-2019
 

 

 

 

 

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przebiegał pod hasłem profilaktyki nowotworów jamy ustnej i walki z nadmiernym spożyciem cukru.

Rak jamy ustnej jest coraz częściej notowaną jednostką chorobową, dlatego jednym z elementów prewencyjnych są systematyczne kontrole u stomatologa umożliwiające wczesną diagnostykę i rozpoczęcie leczenia nowotworu w początkowym stadium rozwoju.

Walka z nadmiernym spożyciem cukru jest natomiast obecnie postrzegana jako drugi po szczotkowaniu filar profilaktyki chroniący zęby przed rozwojem próchnicy.

Uczestnicy debaty zorganizowanej w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu byli zgodni co do tego, że dieta pozbawiona nadmiernej ilości cukrów prostych jest kluczem do zdrowych zębów dzieci i dorosłych.

Z nadmierną konsumpcją cukru trzeba walczyć, gdyż w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła ona ponad trzykrotnie.

Ograniczenie spożycia cukru dotyczy nie tylko pokarmów, ale również napojów, gdyż to szczególnie szkodliwy dla zdrowia zębów asortyment produktów spożywczych. Nadmiar cukru w diecie prowadzi również do szybkiego rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak schorzenia sercowo-naczyniowe, nowotwory i cukrzyca.

 

Eksperci uważają, że do uświadomienia społeczeństwu, jak ważna jest redukcja ilości cukru w pożywieniu, konieczna jest szeroko zakrojona kampania w tym temacie. Konieczne jest też rozpowszechnienie informacji, że szczotkowanie zębów to nie wszystko – myciu zębów powinna towarzyszyć profilaktyka w postaci diety ubogiej w węglowodany.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS