Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Dentyści a nowa ustawa o produktach kosmetycznych
  • 11-01-2019
 

 

 

 

1 stycznia 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o produktach kosmetycznych, która określa obowiązki podmiotów i właściwości organów w zakresie wykonywania obowiązków i zadań administracyjnych wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009/WE z 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych. Nowe przepisy mają zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, które mogą wpływać na zdrowie konsumentów.

Co mają z tym wspólnego dentyści?

Ustawa określa mianowicie powstanie ośrodka informacji o produktach kosmetycznych, którego celem jest zapewniać dentystom i lekarzom dostęp do informacji o produktach kosmetycznych. Informacje te mogą okazać się niezbędne w razie konieczności podjęcia właściwego leczenia. Przepis ten wynika ze zmiany definicji kosmetyków, która obowiązywała w dotychczas funkcjonującej ustawie. W nowym akcie prawnym znika pojęcie kosmetyków, a pojawia się definicja produktów kosmetycznych. Dowiadujemy się z niej, że produktem kosmetycznym jest każda substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego, na przykład naskórkiem owłosieniem paznokciami i wargami, oraz z zębami lub błonami śluzowymi jamy ustnej, której celem wyłącznym lub głównym jest utrzymywanie wymienionych obszarów w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji, korygowanie zapachu ciała.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że nowa ustawa wprowadziła także konieczność uruchomienia Systemu Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych. To właśnie tam będą przetwarzane dane na temat ciężkich działań niepożądanych, które zostaną zgłoszone zgodnie z artykułem 23 rozporządzenia unijnego nr 1223/2009/WE. System ten funkcjonuje już od 1 stycznia tego roku. Dotychczas działający krajowy system informowania o kosmetykach wprowadzonych do obrotu ma ulec likwidacji 12 lipca 2020 r.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS