Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ile pracują dentyści w Polsce?
  • 08-01-2019
 

 

 

 

Ośrodek Studiów Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej podjął się ambitnego zadania oszacowania czasu pracy lekarzy i lekarzy dentystów w naszym kraju w ramach projektu „Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych”, który prowadzony jest przez resort zdrowia. Wzięło w nim udział 2500 lekarzy i lekarzy dentystów, z czego co piąty respondent był w wieku emerytalnym.

Z raportu tego uzyskano się następujące informacje:

  • Uwzględniając w statystyce również lekarzy i dentystów w wieku emerytalnym, przeciętny miesięczny czas pracy lekarza dentysty wynosił 147,5 godz. (lekarza 165,1 godz.), a całkowity czas pracy łącznie z dyżurami to dla dentystów 156,8 godzin (dla lekarzy 234,3 godz.). Uwzględniając jedynie osoby w wieku produkcyjnym, średni całkowity czas pracy dla stomatologów to 162,5 godz. (252,2 godz. dla lekarza).

  • Odsetek osób pracujących miesięcznie powyżej 240 godzin to dla dentystów 7,1 proc. Najwięcej pracują osoby do 36. roku życia (głównie mężczyźni), a najmniej dentyści w wieku emerytalnym. „Służba Zdrowia”, która przytacza wyniki raportu w grudniowym numerze, informuje, że wśród lekarzy dentystów panowie pracowali przeciętnie 22 godziny dłużej niż kobiety dentystki.

  • Mniej pracują osoby mające specjalizacje niż dentyści bez specjalizacji. Trend ten dotyczy jednak tylko osób aktywnych zawodowo i odwraca się w grupie będącej w wieku emerytalnym.

  • Połowa lekarzy dentystów zadeklarowała pracę w jednej placówce (dla porównania: 1/5 lekarzy). Przeciętna liczba miejsc pracy wynosiła dla lekarzy dentystów 1,8 placówki (3 dla lekarzy).

  • Znakomita większość lekarzy dentystów biorących udział w badaniu (92 proc.) pracowało w gabinetach prywatnych, a co czwarty – w poradni.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS