Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kiepsko ze zdrowiem u higienistek stomatologicznych i asystentek
  • 02-01-2019
 

 

 

 

 

 

 

Profilaktyka stomatologiczna to jedno z głównych zadań należących do higienistek stomatologicznych i częściowo do asystentek. Tymczasem okazuje się, że osoby, które odpowiedzialne powinny być za prewencję zachorowań, mają problemy z zachowaniem zdrowia u siebie. Zdecydowana większość higienistek stomatologicznych i asystentek cierpi bowiem na bóle mięśniowo-szkieletowe związane z wymuszoną pozycją przyjmowaną podczas pracy. Szacuje się, że na schorzenia układu ruchu i na bóle związane z wykonywaną pracą zawodową cierpi około 92 proc. higienistek stomatologicznych i asystentek. 

Prawdopodobnie w dużej części problemów zdrowotnych z układem ruchu w tych grupach zawodowych można byłoby uniknąć – pod warunkiem pracy w lepszych warunkach ergonomii i przy lepszym zaopiekowaniu się sobą po godzinach pracy spędzonych w gabinecie i z pacjentami. 

 

Z badania przeprowadzonego niedawno w Utah College of Dental Hygiene wynika, że starszy wiek higienistki stomatologicznej czy asystentki niekoniecznie musi być związany z częstszym występowaniem bólu, gdyż w przywoływanym badaniu najczęściej bólu doświadczały osoby w wieku 21 do 30 lat, a więc młode. Ponadto higienistki stomatologiczne, które pracowały najwięcej, niekoniecznie musiały odczuwać największy ból. 

 

Najczęściej uczestniczki badania zgłaszały problemy w odcinku szyjnym kręgosłupa, ból w górnej lub w dolnej części pleców. Dopiero na czwartej pozycji pojawiły się problemy z nadgarstkami. Ból doświadczany podczas pracy powoduje, że 84 proc. higienistek stomatologicznych zmniejszyło liczbę godzin pracy. Prawie połowa poddawała się masażom profesjonalnym w celu rozluźnienia mięśni i zlikwidowania bólu, a nieco ponad połowa zażywała leki przeciwbólowe. 

 

Pozytywnym zjawiskiem obserwowanym wśród higienistek stomatologicznych jest dbanie o sprawność fizyczną jako o podstawowy element profilaktyki chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Aż 3/4 ankietowanych podejmowało aktywność fizyczną, z czego najczęściej były to ćwiczenia cardio (zadeklarowało je ponad 84 proc. uczestniczek badania), rozciąganie (59 proc. badanych) i trening siłowy (48 proc. badanych). 

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS