Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Gdyby nie lekarze emeryci...
  • 05-10-2018
 

 

 

 

 

Według danych z maja bieżącego roku w Polsce czynnych było 36513 lekarzy dentystów. Z tej liczby 7311 osób osiągnęło wiek emerytalny. Gdyby stomatolodzy (i lekarze również) zgodnie z przysługującym mi prawem udali się na zasłużony odpoczynek, w Polsce dostęp do opieki medycznej byłby jeszcze bardziej utrudniony aniżeli teraz.

Problem dysproporcji między zapotrzebowaniem na lekarzy i lekarzy dentystów a rzeczywistą liczbą specjalistów działających w swoich zawodach może być jeszcze większy – ponieważ w najbliższym czasie wiek emerytalny osiągnie ok. 3000 stomatologów. Gdyby wszyscy udali się na przysługującą im emeryturę, mogłoby dojść do prawdziwej katastrofy w służbie zdrowia. Naczelna Izba Lekarska alarmuje, że system może stać jeszcze bardziej niewydolny i nie zmieni tego dosypywanie pieniędzy, gdyż odchodzących na emeryturę lekarzy i dentystów może zastąpić zaledwie część nowo wykształconej kadry.

 

Jak podaje „Rynek Zdrowia” na podstawie danych uzyskanych z resortu zdrowia, najwięcej liczebnie lekarzy po 60. roku życia jest w województwie mazowieckim i śląskim. Ze statystyk wynika też, że najwięcej lekarzy dentystów, którzy po przejściu na emeryturę nadal pracują, to specjaliści stomatologii zachowawczej z endodoncją. Dentystów specjalistów i osób z pierwszym stopniem specjalizacji ze stomatologii zachowawczej i endodoncji po 60. roku życia jest 3759 osób.

Naczelna Rada Lekarska podaje że aktywnych zawodowo lekarzy dentystów w wieku emerytalnym jest 20%, z kolei dentystów specjalistów, którzy w wieku emerytalnym nadal pracują, jest jeszcze więcej, bo ponad 30%.

 

Resort zdrowia zapewnia, że podejmuje wiele działań mających na celu zapewnienie odpowiedniej liczby lekarzy, w tym specjalistów. Zwiększone są, na przykład: co roku liczba miejsc rezydenckich, wzrasta też liczba uczelni i limitów przyjęć na studia – na kierunku lekarskim. Wszystko to jednak nie zaspokaja potrzeb rynku. I raczej trudno sobie wyobrazić, do jakiejś zapaści mogłoby dojść, gdyby wszyscy emerytowani lekarze i stomatolodzy w jednym czasie przestali świadczyć swoje usługi.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS