Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nanocząstkami srebra w patogeny z jamy ustnej
  • 16-05-2018
 

 

 

Naukowcy pracują nad wytwarzaniem nowych rodzajów nanocząstek srebra, które można będzie wykorzystać do zwalczania bakterii, w tym szczepów opornych na antybiotyki. Obecnie mają zamiar przetestować otrzymane już nanocząstki w protetyce stomatologicznej. Z badań, które już zostały przeprowadzone, wiadomo, że nowe rodzaje nanocząstek wykazują 32 razy wyższą aktywność od tradycyjnych nanodrobin srebra. Mogłyby zatem z powodzeniem znaleźć zastosowanie jako środek bakteriobójczy w stomatologii, implantologii dentystycznej i ogólnej, przemyśle spożywczym i w wielu innych gałęziach gospodarki, medycyny i nauki.

Warte podkreślenia jest, że badanie aktywności bakteriobójczej nowych nanocząstek przeprowadzono w eksperymencie z udziałem opornych na metycylinę szczepów Staphylococcus aureus (MRSA) – bakterii, która jest odporna na liczne antybiotyki i często stanowi źródło zakażeń szpitalnych. 

 

Wysoce aktywne, nowe nanocząstki srebra opracowano w brazylijskim Center for Development of Functional Materials (CDMF). Trzy lata temu wytworzono tam nanokompozyty, w których przy użyciu transmisyjnego mikroskopu elektronowego połączono nanocząstki srebra z kryształami wolframianu srebra. W rezultacie powstały obiecujące środki bakteriobójcze, w których półprzewodnikowy wolframian srebra przyciąga czynniki bakteryjne, które są następnie neutralizowane przez nanocząsteczki srebra. 

Metody tej nie udało się jednak wprowadzić do produkcji na szeroką skalę z uwagi na bardzo wysoki koszt mikroskopu transmisyjnego: to 1,3 mln euro. Poszukując tańszej alternatywy, dzięki której udałoby się obniżyć koszt wytwarzania tych nowatorskich nanomolekuł, napromieniowano nanocząstki impulsowo laserem. Każdy impuls trwał tylko femtosekundę, to jest jedną biliardową część sekundy. Analiza próbek wykazała, że w wyniku interakcji pomiędzy półprzewodnikiem z wolframianu srebra i femtosekundowym laserem powstała duża liczba dwóch typów mikrostruktur, które charakteryzuje wspomniany wyżej 32-krotny wzrost mocy bakteriobójczej.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS