Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Klinicyści: za mało badań randomizowanych w stomatologii
  • 13-04-2018
 

 

 

 

Stomatologia oparta na faktach korzysta z wyników badań randomizowanych. Wyniki te umożliwiają klinicystom formułowanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących procesu leczenia oraz stosowanych środków i metod leczniczych, w tym na dwa najważniejsze, a mianowicie o skuteczność stosowanej metody albo leku oraz o działania niepożądane. Randomizacja to proces losowego przydzielania uczestników badania do określonej grupy: kontrolnej lub poddawanej działaniu określonych czynników. To bardzo istotny element badania, dzięki któremu można opracować wiarygodne i miarodajne wnioski.

W stomatologii ciągle jest za mało klinicznych badań radomizowanych. Spowodowane to jest kilkoma przyczynami, charakterystycznymi dla tej dziedziny medycyny:

  • leczenie przebiegające najczęściej w niewielkich, rozsianych, prywatnych lecznicach;

  • niewielki stopień finansowania z wydatków na służbę zdrowia;

  • brak aktywności samych stomatologów w uczestniczeniu czy organizowaniu badań klinicznych.

„Dlatego musimy uświadomić sobie, że rozwój stomatologii opartej na faktach jest w naszych rękach. Tylko stomatolodzy mogą postawić istotne dla nas klinicznie pytania, a następnie zebrać wiarygodne dane, które mogłyby jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Nikt nas w tej drodze do prawdy nie zastąpi ani nie wyręczy” – czytamy w „Gazecie Lekarskiej” (wyd. z dn. 16.03.2018 r.).
W rozwoju stomatologi opartej na faktach pomagają instytucje zajmujące się monitoringiem publikowanych wyników badań i sporządzaniem ich opracowań. Dzięki temu klinicyści nie muszą spędzać wielu godzin na żmudnym poszukiwaniu interesujących ich wyników.

Z opracowanych wyników badań można korzystać przeszukując zasoby internetu lub przeglądając wyspecjalizowane w publikowaniu tego typu danych czasopisma stomatologiczne „Evidence Based Dentistry”. Jedną z internetowych baz opracowanych już danych jest Cochrane Database of Systematic Reviews. Istnieją również specjalne medyczne wyszukiwarki, np. TRIP (turning research into practice). W naszym kraju działa już natomiast program „Choosing Wisely” – w oparciu o dostępne badania kliniczne i zespoły ekspertów próbuje stworzyć pierwsze ogólnopolskie rekomendacje postępowania klinicznego.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS