Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

7 dekad pomorskiego uniwersytetu
  • 12-04-2018
 

 

 

 

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, w tym roku świętuje 70-lecie swojego istnienia.

Ta – według rankingu „Perspektyw” – od lat najlepsza uczelnia województwa zachodniopomorskiego powstała w 1948 roku jako Akademia Lekarska. Uczelnia powstawała w mieście, które dopiero podnosiło się z ruin i co do którego część społeczeństwa polskiego wątpiła, czy pozostanie w polskich granicach. W dodatku było to miasto bez tradycji akademickich.

Startowano od zera, ponieważ brakowało wszystkiego: od kadr po zaplecze sprzętowe.

Pierwszym rektorem został Jakub Węgierko, jeden z najbardziej znanych specjalistów w historii leczenia cukrzycy w Polsce. Pierwsze budynki uczelni to obiekty leżące przy ul. Rybackiej oraz szpital PCK przekształcony w 1950 roku w szpital kliniczny.

Od 1950 r. na uczelni zaczęto zdobywać też pierwsze doktoraty. 26 lat później, bo w 1976 r. ówczesna Akademia zaczęła kształcić studentów zagranicznych.

Stomatologia powstała z przekształconego w 1992 r. drugiego Wydziału Lekarskiego (utworzonego w 1983). W 2010 r. Pomorska Akademia Medyczna przeobraziła się w Pomorski Uniwersytet Medyczny.

 

O największych sukcesach uniwersytetu mówi prof. Bogusław Machaliński, obecny rektor uczelni:
- (…) zespół chirurgów pod kierunkiem prof. Zielińskiego po raz pierwszy w Polsce przeszczepił wątrobę, zespół prof. Bohatyrowicza po raz pierwszy w Polsce przeszczepił część miednicy, prof. Grodzki rozpoczął przeszczepianie płuc, mamy osiągnięcia w kardiologii, nefrologii, badaniach przedklinicznych, badaniach komórkowych, wszystkiego wymienić nie sposób. Za prof. Jańczuka byliśmy najlepszym centrum stomatologii w kraju.

Wśród nowoczesnych realizacji wymienić należy: centrum nauk medycznych na bardzo wysokim poziomie i współpracę z otoczeniem gospodarczym. Obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny ma 4 wydziały: Lekarski z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Lekarsko-Stomatologiczny, Lekarsko-Biotechnologiczny i Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Oferuje 14 kierunków studiów. Studenci kształcą się pod kierunkiem 700 pracowników, w tym 92 profesorów, 98 doktorów habilitowanych i 385 doktorów.

Źródło: „Kurier Szczeciński”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS