Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Jaka dieta, takie zęby
  • 30-12-2008
 

 

Wiadomo, że słodycze nie sprzyjają zdrowiu zębów. Potwierdzają to nie tylko badania wpływu cukru na rozwój próchnicy w uzębieniu współcześnie żyjących ludzi, ale i obserwacje znacznie zdrowszych zębów u naszych przodków, których pokarm wolny był od białego pieczywa, cukru i niezdrowych dodatków.

Przedmiotem zainteresowania naukowców z Uniwersytetu Vanderbil. stało się niedawno menu niegdysiejszych mieszkańców Peru z północnej części tego kraju. Badacze zeskrobali nalot, który pozostał na zębach znalezionych w szczątkach ludzkich znajdujących się na terenach odkrywek archeologicznych. Okazało się, że pradawni Peruwiańczycy zajadali się głównie pokarmami roślinnymi: kabaczkami, fasolą, orzeszkami i lokalnymi owocami. Naukowcy opublikowali wyniki swojej pracy w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ogółem przebadano 39 zębów sprzed 9,2 tys. lat,

Kolejne badania mają wyjaśnić, czym dieta dawnych ludów różniła się od dzisiejszej. Wyniki tych badań mogą znacząco wpłynąć na zalecenia żywieniowe, mające na celu zachowanie zdrowia zębów i wnętrza jamy ustnej.

Źródło: „Dziennik”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS