Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

O lepsze implanty zębów – staż w Portugalii
  • 09-02-2018
 

 

 

 

 

Dr inż. Magdalena Łępicka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w Międzynarodowym Laboratorium Nanotechnologii w Bradze na północy Portugalii będzie pracowała nad nowoczesnymi powłokami, dzięki którym implanty zębów będą lepsze i mocniejsze. Polka otrzymała tam pracę. Została wybrana spośród wielu osób z całego świata zainteresowanych tą posadą.
– Myślę, że zadecydowało moje doświadczenie w pracy nad materiałami metalicznymi i powłokami przeciwzużyciowymi – mówi.
W swojej nowej pracy wraz z interdyscyplinarnym zespołem będzie zajmować się tworzeniem i nanoszeniem nowoczesnych powłok odpornych na zużycie. Celem będzie zwiększenie trwałości implantów stomatologicznych.

– Wielokrotne zdejmowanie protezy stomatologicznej mocowanej na implantach powoduje, że elementy te mogą ulegać szybkiemu zużyciu. Naszym zadaniem będzie stworzenie takiej powłoki, by implanty były mocne, wytrzymałe i służyły jak najdłużej – tłumaczy dr Łępicka, która na uczelni zajmowała się zużyciem tribologicznym, czyli spowodowanym przez tarcie materiałów wykorzystywanych w implantach stomatologicznych czy sztucznych stawach.
– To bardzo nowoczesna i nośna dziedzina. Powłoki przeciwzużyciowe najczęściej stosuje się np. w silnikach samochodowych lub nanosi na narzędzia skrawające. Ich zastosowanie w medycynie to nowość – mówi dr Łępicka.
Poza naukowcami w projekcie uczestniczyć będą także partnerzy przemysłowi. Jeśli zespołowi uda się opracować materiał na implanty, który spełni założenia projektu, będzie to nie tylko ogromny sukces technologiczny, ale i furtka, dzięki której stomatologia protetyczna może wejść na nowe tory rozwoju.

Źródło: „Kurier Poranny”

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS