Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Brazylijskie diamenty w stomatologii
  • 06-12-2017
 

 

 

 

 

Diamenty, które wykorzystywane są do wytwarzania najbardziej wytrzymałych wierteł dentystycznych, nie tworzyły się przez miliardy lat w ekstremalnych warunkach. To twory syntetyczne. Wytrzymałe, trudne do starcia, samoostrzące się, odporne na korozję, biokompatybilne, o najniższym współczynniku tarcia przy wysokiej przewodności cieplnej (dlatego są dobre do szybkiego nagrzewania lub schładzania), doskonałe izolatory elektryczne (z opcją półprzewodnika po odpowiednim domieszkowaniu) – lista zalet sztucznych diamentów jest długa. Wiele z nich powstało w Brazylii – tam w 1997 r. grupa naukowców powiązanych z National Space Research Institute (INPE). założyła Clorovale Diamantes Indústria e Comércio, firmę z siedzibą w São Paulo zajmującą się badaniami nad tworzeniem sztucznych diamentów i ulepszaniem procesów produkcyjnych prowadzących do uzyskania syntetycznych wersji najtwardszych kamieni na świecie. Na jej fundamencie powstała potem firma CVDVale, która obecnie jest pionierem we wdrażaniu wielu nowoczesnych zastosowań sztucznych diamentów służących m.in. stomatologii. Jest też firmą, która jako pierwsza na świecie zajęła się upowszechnianiem stomatologii ultradźwiękowej (obecnie chce zastosować technologię ultradźwiękową w chirurgii ortopedycznej).

Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas pracy w INPE kadrze udało się przenieść kosmiczne technologie do zastosowań medycznych. Syntetyczne diamenty powstają tu w technologii osadzania par lotnych: kryształy powstają na podłożu w odpowiednich warunkach ciśnienia i temperatury.

 

Brazylijskie sztuczne diamenty wykorzystywane są w ofercie CVDentus. Komercjalizacja pierwszej końcówki stomatologicznej zajęła 5 lat. Obecnie firma oferuje końcówki stomatologiczne o właściwościach bakteriobójczych lub antykoagulacyjnych, które mogą być wykorzystywane nie tylko przy zwykłym leczeniu zębów, ale także do wiercenia w kości przy zakładaniu implantów. Nadanie diamentom właściwości mających wpływ na układy biologiczne stało się możliwe po domieszaniu do węglowej bazy nanocząstek, np. aktywnie działających na drobnoustroje.

Źródło: EurekAlert

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS