Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Edukacja pielęgniarek i położnych
  • 08-12-2008
 

 

Z racji tego, iż próchnica coraz częściej atakuje coraz młodsze dzieci, uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz profilaktyka chorób zębów i przyzębia, jest coraz bardziej istotne. Z tego powodu Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Toruniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim przeprowadza akcję edukacyjną dla położnych i pielęgniarek z Torunia, Grudziądza, Włocławka i ościennych miejscowości.

- Pielęgniarki i położne nie mogą być postrzegane tylko jako podające zastrzyki. Mają do odegrania ważną rolę edukacyjną. Po co wydawać pieniądze na leczenie, skoro taniej jest zapobiegać chorobom? - mówi Ewa Obuchowska, przewodnicząca włocławskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki i położne przeszły już szkolenie na temat profilaktyki próchnicy u noworodków, niemowląt i o wpływie diety oraz higieny jamy ustnej ciężarnej na uzębienie potomstwa.

- Przede wszystkim chodziło o edukowanie położnych, ale nie zabrakło także pielęgniarek zajmujących się niemowlętami oraz pracujących w żłobkach i przedszkolach – mówi E. Obuchowska.

Zainteresowanie tematem jest duże – to dobrze, ponieważ im więcej przeszkolonych kadr, tym większe są szanse, że edukacja i profilaktyka staną się udziałem większej liczby ciężarnych i dzieci. Mniej popełnianych błędów higienicznych i mniej zaniedbań oznacza zaś lepszą ochronę zębów najmłodszych Polaków przed próchnicą. Zapobieganie i zwalczanie próchnicy zębów mlecznych to najlepsza, długoterminowa inwestycja w zdrowe zęby stałe.

Ze statystyk wynika, że Urząd Marszałkowski wydał na badania dzieci 40 tys. zł, a na szkolenia 10 tys. zł. Przewodnicząca włocławskiej Izby Pielęgniarek i Położnych planuje zorganizowanie kolejnego cyklu szkoleń – tym razem ukierunkowanych na zwalczanie dolegliwości jamy ustnej u osób starszych, borykających się z z chorobami przyzębia i noszących protezy.


 

Źródło: „Nowości”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS