Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Koniec rtęci w służbie zdrowia
  • 24-11-2008
 

Kwiecień 2009 r. będzie pierwszym miesiącem, w którym w Polsce obowiązywać będą znowelizowane przepisy o produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych, dostosowane do wymogów unijnych, a dotyczące zakazu sprzedaży asortymentu medycznego zawierającego rtęć. Rtęć jest wykorzystywana m.in. w termometrach i w aparatach do pomiaru ciśnienia krwi. Zawiera ją też każde wypełnienie amalgamatowe.

Choć za kilka miesięcy nie będzie już można kupić rtęciowych termometrów ani ciśnieniomierzy, urządzenia te nadal będą w użytku. Wprowadzane ograniczenie nie dotyczy bowiem wyrobów, które już są wykorzystywane (choć ustawodawca rozważał możliwość przedłużenia czasu dostępności rtęciowych barometrów). Dla placówek służby zdrowia nowy przepis oznaczać będzie wyższe koszty związane z zakupem sprzętu konstruowanego bez użycia rtęci. Resort zdrowia szacuje te wydatki na poziomie ok. 3 mln PLN w każdym z pierwszych lat obowiązywania zakazu i wypełniania luk po zużytych wyrobach zawierających rtęć.

Polacy rocznie kupują średnio 1 mln termometrów rtęciowych i o ok. połowę mniej termometrów elektronicznych.Źródło: „Ekopartner”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS