Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zamieszanie wokół mlecznych zębów
  • 03-10-2016
 

 

 

 

Leczyć zęby mleczne czy nie? Wydawać by się mogło, że raczej tak, ale okazuje się, że nawet wśród dentystów nadal zdania są podzielone.

- Przyjeżdżamy do Słupska leczyć dzieci. Każde dziecko wychodzi od nas z karteczką, na której jest wypisane: ile zębów zdrowych, ile do leczenia. Po jakimś czasie dzwoni do nas lokalny lekarz i krzyczy: „Panie tam wpisały mleczne zęby! Po co? Przecież to zaraz wypadnie, po co narażać ludzi na koszty”. Szlag mnie trafia: tak, to wydatek, ale nie bezsensowny! Ząb mleczny wypadnie, ale obok jest ząb stały, na którym już jest zakaźna choroba, trzeba wyleczyć jej źródło. Rodzice mają prawo tego nie wiedzieć. Od tego jest lekarz – to fragment wypowiedzi Emmy Kiworkowej, szefowej fundacji Wiewiórki Julii w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”, dodatku „Gazety Wyborczej”.

Z badań fundacji Wiewiórki Julii wynika, że:

  • ok. 92 proc. dzieci w Polsce wymaga natychmiastowej opieki stomatologicznej;

  • 91,8 proc. 15-latków ma próchnicę.

W Polsce nadal standardem jest, że osoby wchodzące w dorosłe życie mają braki w uzębieniu, a 2-3 zęby nadające się do usunięcia notuje się już u 10-latków.

Wiele problemów zdrowotnych wynika z zaniedbań rodziców i opiekunów małoletnich i z wciąż za niskiej świadomości nowoczesnego podejścia stomatologii do profilaktyki chorób jamy ustnej, z którego jednoznacznie wynika, że chore zęby mleczne trzeba leczyć.

Źródło: „Głos Pomorza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS