Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co ergonomia pracy i relaks po niej mają do długości kariery?
  • 04-05-2016
 

 

 

 

Dentysta, technik dentystyczny, asystentka lub higienistka stomatologiczna – wszystkie te osoby co dzień wiele razy pochylają się nad pacjentem, wykonują niezliczoną ilość czynności wymagających wysiłku fizycznego w postaci dynamicznej lub statycznej. Pracują tak przez wiele lat. Ile? To zależy, jaka będzie ergonomia pracy i jak zorganizują swoje życie zawodowe i prywatne.

Pokusa zarobienia jak największej ilości pieniędzy jest silna, ale warto pamiętać, że ludzki organizm nie jest maszyną mechaniczną i nie został stworzony do tego, aby pracować non stop i bez szkody znosić nieodpowiednie warunki pracy. Dlatego niewłaściwe traktowanie własnego organizmu może w szybkim tempie doprowadzić do przyspieszonego i nieplanowanego przedwczesnego zakończenia kariery zawodowej – bo postępowaniem w pracy nastawionym na nadmierną eksploatację organizmu i nieumiejętnym wykorzystaniem czasu na wypoczynek doprowadza się do zakłócenia równowagi biologicznej w ustroju. Może to dotyczyć tak sfery fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego w utrzymaniu długotrwałej sprawności psychofizycznej kluczową rolę odgrywają:

  • ergonomia pracy – rozumiana przez odpowiednie dostosowanie warunków panujących w gabinecie do wykonywanych zadań zawodowych; w praktyce oznacza to optymalne ustawienie sprzętu i mebli i dostosowanie ich do indywidualnych warunków fizycznych personelu zatrudnionego w gabinecie czy pracowni, zminimalizowanie długotrwałego statycznego obciążenia organizmu, zoptymalizowanie odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami gabinetu lub laboratorium oraz zapewnienie bezpieczeństwa w korzystaniu z urządzeń znajdujących się w pomieszczeniach praktyki; należy inwestować w nowoczesny sprzęt, środki ochrony ciała, wzroku i słuchu;

  • umiejętność wypoczynku po pracy i szybkiego, krótkiego zrelaksowania się w czasie pracy – rozdzielenie życia zawodowego od osobistego jest bardzo ważne, tak samo, jak właściwe zaplanowanie czasu wolnego. Po ciężkim, wyczerpującym fizycznie i psychicznie dniu siedzenie w fotelu z pilotem telewizora w ręku nie będzie, wbrew pozorom, właściwym sposobem na regenerację sił. Dobry za to będzie relaks aktywny: medytacja, spacer, wyjście na basen czy do klubu fitness. To taki bardzo zdrowy paradoks: wygonić zmęczenie fizyczne i psychiczne spowodowane pracą aktywnym wypoczynkiem.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS