Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Starsi też emigrują
  • 19-01-2016
 

 

 

 

 

Ciężka praca, słabe wynagrodzenie i trudny język – takie przeszkody zniechęcają obcokrajowców z wykształceniem medycznym do podejmowania zatrudnienia w polskich placówkach służby zdrowia. Obecnie pracuje ich u nas ok. 1300. Nowi przyjeżdżać za bardzo nie chcą. Za to nasi lekarze i stomatolodzy nadal chętnie emigrują. Co roku ok. 1000 lekarzy polskiego pochodzenia, którzy w ojczyźnie ukończyli studia medyczne, składa wnioski o potwierdzenie zdobytych kwalifikacji zawodowych. Cel: wyjazd z naszego kraju i szukanie spełnienia zawodowego za granicą. Dlaczego to robią, jeśli płace medyków poszły w ostatnich latach w górę? Teraz polskim lekarzom najbardziej dokuczają: rozrośnięta biurokracja i przekraczanie dopuszczalnego czasu pracy.

Wyjeżdżają nie tylko młodzi: ze statystyk wynika, że prawie 1/3 stanowią lekarze w wieku 30-40 lat, a ponad 1/5 – ich starsi o dekadę koledzy po fachu. To najnowsze dane przygotowane przez Naczelną Izbę Lekarską.

Skoro tak wielu wyjeżdża, a zbyt mało przyjeżdża, powstaje niedobór kadr. Remedium na zapełnienie deficytu lekarzy wydaje się jedno: zwiększyć liczbę przyjęć na studia medyczne. Nawet podwoić. Resort zdrowia ma w planach zwiększenie limitu przyjęć na kierunki medyczne. Powinny też poprawić się warunki pracy i płacy.

- W wielu krajach działają specjalne kredyty, np. młody lekarz dostaje preferencyjną pożyczkę na urządzenie się po studiach, ale musi zobowiązać się do pracy w kraju – mówi Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS