Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Dyskryminacja rezydentów?
  • 29-10-2015
 

 

 

 

 

Pracodawcy odmawiają lekarzom pokrycia wydatków na obowiązkowe szkolenia w ramach specjalizacji organizowane w innych miastach. Zdaniem związkowców to dyskryminacja” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dnia 19.10.2015 r.

Choć szkolenia, o których mowa, są obowiązkowe w trakcie rezydentury, pracodawcy młodych lekarzy nie chcą na nie delegować. Najczęściej kursy te organizowane są w dużych ośrodkach akademickich, ale liczba miejsc jest bardzo ograniczona i młody lekarz, chcąc być w zgodzie z przepisami nakładającymi obowiązek odbycia określonego szkolenia, musi często krążyć po całym kraju, aby dostać się na wybrany kurs. Wiąże się to z nieobecnością w pracy i ponoszeniem kosztów dojazdu i zakwaterowania – czasem przez kilka, kilkanaście dni. Placówki, w których rezydenci zdobywają szlify specjalizacyjne, argumentują, że koszt dojazdów i zakwaterowania na obowiązkowe szkolenia nie jest ujęty w umowie o finansowaniu rezydentury, którą szpital podpisuje z Ministerstwem Zdrowia.


 

Resort zdrowia nie zajął w tej sprawie jednoznacznego stanowiska. W związku z tym o opinię prawną wystąpił Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W opinii zapisano, że zgodnie z art. 16h ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 464) rezydent odbywa szkolenie specjalizacyjne na podstawie umowy o pracę zawartej ze szpitalem, a umowa ta podlega przepisom kodeksu pracy. Sednem tej umowy jest szkolenie młodego lekarza w placówce zatrudniającej go, ale też umożliwienie odbycia rezydentowi w innych placówkach niż zatrudniająca szkoleń i staży określonych w programie specjalizacji – ponieważ stanowią one nieodłączną część kształcenia specjalizacyjnego. Zatem czas ich realizacji powinien zostać przez pracodawcę uznany za czas pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, a rezydent jest oddelegowywany przez pracodawcę, a nie urlopowany.

- Powinien więc otrzymać pensję, dietę oraz zwrot kosztów poniesionych podczas całego szkolenia – podkreśla OZZL, powołując się na opinię prawną.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS