Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Oglądanie telewizji – znaczący czynnik podnoszący ryzyko próchnicy
  • 13-01-2015
 

 

 

 

Przesiadywanie przed telewizorem znacząco podnosi wskaźnik występowania próchnicy u nastolatków. W dodatku im więcej czasu spędza się przed błękitnym ekranem, tym stan zębów się pogarsza, a liczba zębów objętych próchnicą – zwiększa się. Takie są wyniki badania, któremu poddano prawie 4 tys. młodych, uczących się ludzi w wieku 12,14 i 17 lat, mieszkających w Chinach. Co więcej: na wynik nie miały za bardzo wpływu ani pozycja społeczna rodziny, z której pochodziła badana osoba, ani czynniki ekonomiczne i behawioralne.

Szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej mają reklamy produktów żywnościowych – ponieważ skłaniały młodych telewidzów do sięgania po słodycze, słodkie napoje i inne niezdrowe przekąski. Analiza reklam telewizyjnych wykazała, że ponad 1/3 traktuje o produktach spożywczych dla dzieci, z czego aż 95 proc. to reklamy słodkich napojów i przekąsek. Reklamy zdrowych produktów, jak surowe warzywa czy owoce, były sporadyczne.

 

W przygotowaniu analizy brano pod uwagę pochodzenie etniczne, miejsce zamieszkania (miasto/wieś) oraz niektóre nawyki żywieniowe. Badanie wskazało, że na niszczenie się zębów wpływ ma płeć, ponieważ to dziewczęta częściej miały zęby dotknięte próchnicą a nie chłopcy. Psujące się zęby częściej mieli też przesiadujący przed telewizorem nastolatkowie z terenów wiejskich.

Źródło: BioMed Central

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS