Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Apel o debatę
  • 12-09-2014
 

 

 

 

„Przedstawiciele samorządów: lekarskiego, pielęgniarskiego, aptekarzy i diagnostów wystosowali do Ministerstwa Zdrowia dramatyczny apel, w którym domagają »debaty w sprawie narastających zagrożeń dla bezpieczeństwa leczenia pacjentów w Polsce«. Jak piszą, stan jakości opieki medycznej lokuje Polskę na »najgorszych miejscach w statystykach europejskich«” – informuje „Gazeta Polska Codziennie” w wydaniu z dnia 29.08.2014 r.

Pod dokumentem podpisy złożyli: prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz oraz prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk. Autorzy listu:

  • chcą, aby resort zdrowia pochylił się nad powagą sytuacji służby zdrowia w Polsce i podkreślają, że „wskaźniki dostępu do opieki (medycznej) i jej jakość, a w rezultacie także wskaźniki zdrowia, lokują Polskę na najgorszych miejscach w statystykach europejskich”

  • wskazują, że dotychczasowe działania polityków „podtrzymują niedofinansowanie systemu, postępującą biurokratyzację i utrudniają chorym dostęp do leczenia”

  • zwracają uwagę, że proponowane przez rząd i jego agendy sposoby poprawy sytuacji wywierają efekt odwrotny do oczekiwanego, a jeżeli coś poprawiają, to głównie stan budżetu płatnika, czyli NFZ-etu.

- Chcemy skłonić ministra, by przed opracowaniem nowych przepisów zasięgano opinii tych, którzy znają się na sprawie, czyli lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych – tłumaczy dr Maciej Hamankiewicz.

To może być trudne, bo – o czym mówi się już głośno – dialog między resortem zdrowia a pracownikami służby zdrowia praktycznie nie istnieje.

 

Przedstawiciele samorządów, w których imieniu list został napisany, dostrzegają zapaść w polskiej służbie zdrowia. Teraz zwracają uwagę, że „pakiet kolejkowy”, który miał w założeniu kolejki odwrócić, przyniesie dokładnie odwrotny skutek.

Postulując powołanie zespołu ekspertów, chcemy chociaż częściowo zmniejszyć negatywne skutki złych decyzji, choć wiemy, że całą służbę zdrowia należałoby zreformować od podstaw – stwierdza dr M. Hamankiewicz.

Źródło: „Polska Gazeta Codziennie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS