Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Sztuka wywierania wpływu
  • 25-08-2014
 

 

 

 

Nie każdy z nas rodzi się z charyzmatyczną umiejętnością wywierania wpływu na innych, ale z racji tego, że praca, którą wykonuje stomatolog lub technik dentystyczny wiąże się z kontaktami z różnymi ludźmi, umiejętność ta czasem się przydaje. Wywieranie wpływu na osoby z otoczenia jest sztuką trudną, bo wymagającą taktu i wyczucia: aby człowiek, który jest poddawany takiemu działaniu nie poczuł się urażony lub, co gorsza, nie stawał od razu w pozycji nieprzejednanej. Najlepiej wywierać wpływ na innych w sposób subtelny i dyskretnie. Można to zrobić na wiele sposobów. Oto kilka z nich:

  • Jeśli kogoś prosisz o wykonanie przysługi, np. o zastępstwo na dyżurze, umotywuj prośbę, np. „Czy mógłbyś mnie zastąpić w środę, ponieważ mam w tym terminie kurs?”. Odkryto, że ludzie z reguły nie odmawiają prośbie, której towarzyszy uzasadnienie. Jeśli jednak ktoś nie zgadza się wziąć zastępstwa w pracy na cały dzień, można poprosić go o drobniejszą przysługę, np. pozostanie o 2 godziny dłużej. Najczęściej druga prośba zostanie spełniona, ponieważ ludzie nie lubią odmawiać.

  • Jeśli pacjent wzdraga się na myśl o kosztownym leczeniu ortodontycznym, można mu pokazać zdjęcia, które ukazują przykłady spektakularnych efektów terapii. Wówczas kwota, którą trzeba wydać na leczenie ortodontyczne, zaczyna się wydawać mniejsza w porównaniu do ogromnych korzyści, jakie można osiągnąć. Psycholodzy ten sposób wywierania wpływu nazywają regułą kontrastu.

  • Stosowanie reguły wzajemności jest przyjemne, bo za twój, stomatologa lub technika dentystycznego uśmiech, dobre słowo, sympatię, pacjent odpłaca tym samym. Z tym wiąże się też reguła, że pacjent chętniej spotyka się ze stomatologiem, który daje mu odczuć, że go lubi. Zasadę tę można z powodzeniem stosować w odniesieniu do osób, które kształcą się pod okiem doświadczonego dentysty czy technika.

  • Publiczne deklaracje zmuszają do konsekwentnego ich przestrzegania. Zjawisko to można wykorzystać z pożytkiem dla dzieci, nakłaniając je, aby przed kolegami lub rodziną odważnie zobowiązywały się do tego, że codziennie będą myły zęby. Można też dzięki temu zdyscyplinować stale spóźniającego się pacjenta. Wyjątkowo niezdyscyplinowanemu pacjentowi można też wyznaczyć termin wizyty dopiero za jakiś czas – nawet, jeśli grafik wizyt na najbliższe dni będzie wolny. Stosuje się tu regułę, że to, co trudno dostępne, ceni się bardziej. Istnieją duże szanse na to, że odroczenie terminu wizyty wpłynie bardzo pozytywnie na subordynację pacjenta.

  • Dzieci chętniej będą przychodzić na wizyty, jeśli powie się im, że sporo osób z ich szkoły czy przedszkola odwiedza ten właśnie gabinet.

  • Odwołanie się do autorytetu, czyli jeśli dziecko nie słucha rodziców i nie myje zębów, do szczotkowania może je przekonać stomatolog – osoba odziana w fartuch lekarski działa dużo bardziej przekonująco niż widziany codziennie rodzic.

Źródło: poradnik-stomatologiczny.pl


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS