Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Specjalisto, zatroszcz się o swoje stawy
  • 29-04-2014
 

 

 

 

 

Praca, którą wykonuje dentysta w gabinecie czy protetyk w pracowni, obciąża układ ruchu, w tym stawy. Stawom należy się szczególnie duża dawka uwagi, ponieważ to od ich dobrego zdrowia zależy sprawność manualna – tak pożądana i wręcz niezbędna przy wykonywaniu zabiegów stomatologicznych lub wytwarzaniu protez.

Co lubią stawy?

  • Ruch, zmianę pozycji i przerwy w pracy – zasada ta dotyczy szczególnie osób po 50-tym roku życia. Poza codzienną dawką gimnastyki rozciągającej, którą powinno się wykonywać po przebudzeniu i w ramach 5-10 minutowych przerw między kolejnymi obowiązkami zawodowymi, najlepsze dla stawów są: nordic walking – ma działanie odciążające nie tylko stawy, ale działa na cały kręgosłup oraz stymuluje pracę 90 procent mięśni, również tych, które na co dzień są rzadko używane; jazda na rowerze; gra w golfa (tu zbawienny wpływ relaksujący wykazuje też wszechobecna cisza, a spacer z kijem w ręku to dobre ćwiczenie aerobowe); aqua aerobic. Warto pamiętać, że każda forma ruchu to najlepszy sposób na poprawienie sobie humoru i odstresowanie.

  • Dobrze przemyślany wystrój wnętrz – ergonomia w pracy dentysty i protetyka jest kluczowym parametrem: oszczędza czas i zapobiega przeciążeniom w układzie ruchu.

  • Dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapń oraz witaminy, w tym witaminę D.

  • Nielekceważenie nawet błahych stanów zapalnych i podejmowanie rehabilitacji – bo nieleczony stan zapalny stawu najczęściej przechodzi w stan zwyrodnieniowy, który z czasem może nawet zaważyć o dalszych losach kariery zawodowej.

Źródło: „Polska Dziennik Zachodni”

 

 

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS