Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kuriozalna broszura
  • 19-10-2013
 

 

 

 

 

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, jak obiecał, tak zrobił: jego staraniem ukazała się broszurka pt. „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci”. Kłopot w tym, że broszura wywołała burzę. „Aż trudno w to uwierzyć! Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przekonuje, że maluchy, które boją się stomatologa i np. nie otwierają szeroko ust na fotelu dentystycznym, mogą być wykorzystywane seksualnie bądź być ofiarą przemocy psychicznej stosowanej przez rodziców! (...) Na bzdurnym podręczniku suchej nitki nie pozostawiają psycholodzy. A jakby tego było mało, autorami tego „wybitnego" dzieła dla stomatologów są Izabela i Maciej Michalakowie, czyli brat i bratowa rzecznika” - podaje „Super Express” w wydaniu z 16.10.2013 r. Gazeta wskazuje, że autorzy broszury przekonują, iż strach przed dentystą u dziecka może być dowodem na znęcanie się psychiczne czy fizyczne lub wykorzystywanie seksualne. W broszurze znalazł się nawet wzór listu, który stomatolog powinien wystosować do rodziców dziecka, jeśli zaplanowana wizyta została kilkakrotnie odwołana – wg autorów podręcznika takie zachowanie może być wskazówką, że w życiu dziecka dzieje się coś niedobrego.

 

Psycholodzy uważają tezy autorów broszury za absurdalne. Zastanawiają się też, dlaczego podręcznika nie pisał psycholog lub pedagog – osoby najlepiej przygotowane zawodowo do tego, aby wykryć, czy dziecku w domu dzieje się krzywda.

 

- Nie ma absolutnie żadnego związku między tym, że dziecko, siedząc w fotelu stomatologicznym i zamykając w tym czasie buzię, a tym, że może być bite i wykorzystywane seksualnie przez rodziców! Obawa przed dentystą cechuje zarówno dzieci, jak i dorosłych i jest naturalne, że ludzie zamykają usta ze strachu przed bólem – powiedział „Super Expressowi” prof. Zbigniew Nęcki, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Inni psycholodzy także podkreślają, że jeśli dziecko u dentysty nie otwiera buzi, jest to naturalny objaw najzwyklejszego strachu przed leczeniem. Wizyta u stomatologa wywołuje podobne uczucia lęku tak u dzieci, jak i u dorosłych – nawet u tych, którym nie dokucza dentofobia. Politycy poproszeni o skomentowanie sprawy wskazują, że RPD powinien raczej zająć się przywróceniem gabinetów dentystycznych do szkół lub walką z próchnicą, a nie tworzeniem kuriozalnych broszur.

Źródło: „Super Express”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS