Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kto dopłaci do rezydentur?
  • 05-12-2012
 

 

 

„Od nowego roku lecznice będą musiały opłacać świadczenia socjalne lekarzy rezydentów” - informuje „Gazeta Pomorska” w wydaniu z dn. 7.11.2012 r. Rezydentura może zatem już niedługo okazać się kosztownym wydatkiem, który będą ponosić szpitale zatrudniające kształcących się w tym trybie lekarzy. Na pewno nie jest to informacja dobra dla samych lecznic – zadłużenie wielu z nich liczone jest w milionach złotych. Od 2013 r. będą zaś co miesiąc musiały z posiadanej puli finansowej przeznaczać spore kwoty na świadczenia socjalne, do których uprawnieni są rezydenci. To niejedyne pieniądze, które szpitale muszą wyasygnować z posiadanych zasobów w związku z kształceniem lekarzy rezydentów. Kosztem szpitala jest też opłacenie specjalistów opiekujących się młodymi kolegami po fachu.

Sprawą dodatkowych wydatków związanych z rezydenturami, którymi obciążane są lecznice, zajęła się już Polska Federacja Szpitali i skierowała do ministra zdrowia apel, w którym wskazano, że obciążanie lecznic kosztami świadczeń socjalnych jest niezgodne z prawem.

- A ściślej mówiąc, z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty - zaznacza Jarosław Fedorowski, prezes PFS. - Rezydentura finansowana jest z budżetu państwa, a nie jednostki prowadzącej specjalizację.

FSB zapowiada, że będzie naciskać, aby pełny koszt zdobywania specjalizacji przez lekarzy w ramach rezydentury w dalszym ciągu finansował resort zdrowia.

Źródło: „Gazeta Pomorska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS