Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Potrzebna moda na zdrowie
  • 02-11-2012
 

 

 

 

 

Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego są zgodni, że potrzebna jest nam moda na zdrowie – tylko wtedy masowo zwrócimy się w kierunku działań prewencyjnych. Wiadomo, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, Jednak tylko wtedy, kiedy jest to profilaktyka dobrze i logicznie zorganizowana. Tymczasem wiele akcji ukierunkowanych na zapobieganie chorobom jest źle przygotowanych i zorganizowanych. Także wiele pomysłów na profilaktykę, które można by wcielić w życie, nie dociera do szerokiego grona odbiorców. Przykładu dostarcza artykuł, który można przeczytać w „Pulsie Medycyny”, wydanie z dnia 9.10.2012 r. :

„Stomatolodzy nie od dziś zastanawiają się, dlaczego nie można po wieczorynce wyemitować krótkiego spotu pokazującego, jak bohater bajki myje zęby, odkłada szczoteczkę i mówi dzieciom dobranoc. Pomysł był wielokrotnie zgłaszany telewizji publicznej, ale ta nie jest zainteresowana Szkoda, bo stan uzębienia polskich dzieci należy do najgorszych w Europie”. Profilaktyka stomatologiczna adresowana do dzieci przydałaby się szczególnie, ponieważ jeśli zdrowe zęby mają mieć dorośli Polacy, konieczne jest dbanie o uzębienie od najwcześniejszych lat życia.

W naszym kraju istnieją akcje profilaktyczne, które nie do końca są trafnie zorganizowane, np. Populacyjny Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy realizowany w Częstochowie, w ramach którego mieszkanki tego miasta otrzymały zaproszenie na badania cytologiczne do Katowic. Tego typu rozwiązania powodują, że spora część osób, do których akcja jest kierowana, nie podda się badaniu profilaktycznemu. Marnuje się część środków przeznaczonych na realizację celu, który z założenia ma służyć poprawie zdrowia.

Akcje z zakresu mody na zdrowie to nie tylko zaproszenia na badania profilaktyczne. To także inne, ciekawe i oryginalne inicjatywy, których celem jest zwiększenie świadomości oraz edukacja. Przykładem może być warszawska Noc Profilaktyki – impreza organizowana przez stołeczną policję ma pokazać, że dbając o zdrowie można się również dobrze bawić: stąd w programie oprócz badań prewencyjnych znalazły się spektakle teatralne, seanse filmowe czy warsztaty taneczne.

Źródło: „Puls Medycyny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS