Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Drukowanie 3D w stomatologii i medycynie
  • 28-08-2012
 

 

 

 

Współczesna stomatologia odważnie wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii w przywracaniu piękna uśmiechu, a w gabinetach nierzadko pojawia się sprzęt dentystyczny, który jeszcze niedawno kojarzył się jedynie z zaciszem laboratoriów kosmicznych czy technik future. Jedną ciekawszych zdobyczy technologicznych ostatnich lat jest drukowanie w technologii 3D. Drukarki trójwymiarowe wykorzystuje się w stomatologii tam, gdzie trzeba wykonać niestandardowe implanty czy uzupełnienia protetyczne. Dzięki technologii druku 3D otrzymane elementy są idealnie dopasowane do miejsca w ciele pacjenta, w którym mają się znaleźć.

Medycyna czyni jeszcze większe postępy w wykorzystaniu trójwymiarowego druku: przy pomocy tej techniki uzyskuje się w laboratoriach całe narządy. W 2011 r. niemieccy naukowcy zademonstrowali urządzenia, które mogą być wykorzystane do otrzymywania drukowanych w technologii 3D naczyń krwionośnych, nerek czy mięśni.

Co stoi u podstaw sukcesu trójwymiarowego druku? Oczywiście doskonałe skanowanie, na bazie którego powstają idealne kopie skanowanych obiektów, oraz właściwości samego druku: elastyczność i brak ograniczeń materiałowych czy konstrukcyjnych, a także możliwość wytworzenia przy użyciu drukarki skomplikowanych form geometrycznych. Eksperci wskazują także na korzyści ekonomiczne: opłacalność wytwarzania wydruków niestandardowych w małej liczbie kopii lub tylko w jednym egzemplarzu oraz redukcję kosztów transportu związanych z dostarczaniem modelu i produktu gotowego.

 

Na razie drukarki wytwarzające trójwymiarowe narządy o skomplikowanej budowie do przeszczepów to jedynie prototypy, ale postęp technologii druku 3D niesie nadzieję, że być może w którymś dniu w szpitalach będą wykonywane dokładne skany narządów i na ich podstawie pacjent otrzyma wydrukowany, zdrowy narząd do transplantacji.

Źródło: „PC World Komputer”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS