Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Masowe programy profilaktyczne w rękach samorządów
  • 03-08-2012
 

 

 

 

 

Wydaje się, że samorządy mają już potencjał, by móc realizować masowe programy profilaktyczne, które NFZ kieruje dziś wyłącznie do wąskich grup pacjentów. Jest nadzieja, że jeśli samorządy otrzymają na ten cel dostateczne pieniądze z NFZ, będą umiały sensownie je wydać, z pożytkiem dla mieszkańców” - podaje „Służba Zdrowia” w wydaniu z dn. 11.07.2012 r. A taka nadzieja istnieje, ponieważ przygotowywana jest ustawa o zdrowiu publicznym, na mocy której samorządy na realizację swoich programów zdrowotnych mogłyby otrzymywać zastrzyk finansowy z Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że wartościowe programy profilaktyczne m.in. z zakresu stomatologii będą miały większe szanse na przynoszenie korzyści społeczeństwu. Wartościowe, czyli użyteczne, efektywne i sprzyjające poprawie zdrowia społeczeństwa na obszarze, na którym są prowadzone. Programy z zakresu profilaktyki stomatologicznej przeprowadzane są w różnych regionach Polski, szczególnie w większych ośrodkach miejskich; te, które trwają 3 lata, prowadzone są np. w Krakowie. Programy realizowane przez samorządy są finansowane ze środków własnych władz administracyjnych i czasem inicjatywy te pokrywają się z działaniami prowadzonymi przez Fundusz Zdrowia, ale – jak czytamy w „Służbie Zdrowia”: „Jeśli ustawa o zdrowiu publicznym zostanie przyjęta w planowanej formie, sytuacja być może wyjaśni się sama: lokalne władze samorządowe będą otrzymywać każdego roku pieniądze na profilaktykę z budżetu NFZ”.

 

Profilaktyka zdrowotna może być zadaniem wykonywanym m.in. przez Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia czy lokalny samorząd administracyjny. Praktyka pokazuje, że niektóre z programów profilaktycznych realizowanych przez samorządy oraz przez NFZ pokrywają się, co powoduje podwójne finansowanie tych samych lub podobnych działań.

W Polsce brakuje instytucji, która zajmowałaby się koordynowaniem wdrażania i realizacji programów profilaktycznych podejmowanych przez różne podmioty. Samorządy poddają wprawdzie przygotowywane przez siebie programy analizie w Agencji Oceny Technologii Medycznych, ale opinia wydana przez AOTM nie jest dla nich wiążąca. Stąd samorządy mogą wdrożyć każdy program – o ile mają na jego realizację przygotowane zaplecze finansowe. AOTM wydaje o programach opinie i pozytywne, i negatywne – wszystko zależy od wyników analizy użyteczności inicjatyw proponowanych przez władze samorządowe.

Źródło: „Służba Zdrowia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS