Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny
  • 30-05-2012
 

 

 

 

 

„Odpowiedzialność cywilna lekarza za tzw. błąd medyczny ograniczona jest terminem przedawnienia. Jego długość zależy od tego, z jaką odpowiedzialnością mamy do czynienia” - podaje „Medycyna Praktyczna” w wydaniu z 15.05.2012 r.

  • Odpowiedzialność kontraktowa – powstaje, kiedy lekarz zawarł umowę z pacjentem (ustną albo pisemną) i albo umowy w ogóle nie wykonał, albo też wykonał ją nienależycie. W sytuacji, kiedy przedmiotem umowy jest świadczenie o charakterze indywidualnie dopasowanym do potrzeb pacjenta (ma to miejsce w przypadku usług świadczonych przez stomatologów i protetyków), mamy do czynienia z umową o dzieło. Jeśli zostanie popełniony błąd lekarski, pacjent ma prawo walczyć o odszkodowanie w terminie 2 lat od dnia oddania dzieła (czyli wykonania zabiegu) lub od dnia, w którym dzieło miało być oddane.

  • Odpowiedzialność deliktowa, zwana też odpowiedzialnością z tytułu czynów niedozwolonych - zachodzi, kiedy lekarz udziela świadczeń finansowanych ze środków publicznych, czyli w ramach kontraktu z NFZ. Pacjent może zgłaszać roszczenia w terminie do 3 lat od dnia, w którym dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, ale nie dłużej niż 10 lat od chwili zaistnienia zdarzenia wywołującego szkodę. Po tym terminie następuje przedawnienie sprawy. Wyjątkiem jest szkoda, która powstaje jako wynik zbrodni lub występku – wtedy przedawnienie następuje po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa. W sytuacji, kiedy dochodzi do szkody na osobie, przedawnienie nie może się skończyć wcześniej niż z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany pacjent dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Bieg terminów przedawnień jest inny w przypadku osób małoletnich – do przedawnienia dochodzi wtedy nie wcześniej, niż 2 lata po uzyskaniu przez poszkodowanego pełnoletniości.

  • Odpowiedzialność solidarna – pojawia się w sytuacji, kiedy lekarz świadczy usługi medyczne w ramach podpisanej z podmiotem leczniczym umowy – zlecenia i świadczy usługi wyłącznie w podmiocie leczniczym. „Zgodnie z brzmieniem art. 33 ustawy o działalności leczniczej, w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (ten termin oznacza np. szpital lub przychodnię) na podstawie umowy z tym podmiotem, odpowiedzialność za szkodę będącą wynikiem udzielania świadczeń zdrowotnych lub niezgodnego z prawem zaniechania świadczeń zdrowotnych ponoszą solidarnie lekarz oraz podmiot leczniczy” - wyjaśnia „Medycyna Praktyczna”. Pacjent może według swojego uznania skierować roszczenia przeciw lekarzowi, przeciw podmiotowi leczniczemu albo też przeciw obu stronom związanym umową – zlecenia jednocześnie.

W sytuacji, kiedy lekarz jest związany z podmiotem leczniczym umową o pracę, odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi pracodawca.

Źródło: „Medycyna Praktyczna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS