Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Bez języka pracy nie będzie
  • 10-04-2012
 

 

 

 

 

„Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia (National Health Service) zaostrza przepisy dla lekarzy z zagranicy chcących pracować w tamtejszych szpitalach” - informuje „Polska Gazeta Krakowska” w wyd. z dn. 26.03.2012 r. Wskutek nowego prawa personel medyczny będzie zobligowany do zdania wewnętrznego egzaminu ze znajomości języka angielskiego. Nowe prawo zostało uchwalone po tym, jak brak na dyżurze lekarza znającego język angielski doprowadził do śmierci pacjenta. Egzamin ze znajomości języka będzie prowadzić specjalnie wytypowana do tego osoba obecna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat, który egzaminu nie zda, nie dostanie pracy. Zatem osobom, którym marzy się praca w zawodzie medycznym na Wyspach, pozostaje przed wyjazdem solidnie nauczyć się języka angielskiego. Szkopuł w tym, że dostępne u nas kursy, które kończą się uzyskaniem certyfikatu FCE lub Cambridge, najczęściej uczą jedynie języka stosowanego na co dzień, pomijają zaś słownictwo branżowe, specjalistyczne.

- Niestety, często pomija on [kurs – przyp. red.] słownictwo charakterystyczne dla danej branży, np. IT, turystycznej czy medycznej. Z pomocą jednak absolwentom kierunków medycznych i lekarzom planującym wyjazd do pracy na Wyspy mogą przyjść kursy języka branżowego, które organizują szkoły w Wielkiej Brytanii lub Kanadzie. Ośrodki kształcące lekarzy działają już w Toronto, Bournemouth i Londynie – mówi Halina Juszczyk, dyrektor agencji edukacyjnej Language Abroad.

Kurs dla lekarza składa się z 20 godzin zajęć języka podstawowego i 10 godzin zajęć języka medycznego - podczas tej drugiej części lekarz uczy się prowadzić rozmowę z pacjentem, wypełniać dokumentację, formułować diagnozy i przeprowadzać badania. Lektorami są najczęściej lekarze – koledzy pracujący w tym samym szpitalu. W Kanadzie lekarz może po 8 tygodniowym kursie językowym zdecydować się na praktykę językową w jednym tamtejszych szpitali. Podczas praktyki za swoją pracę nie otrzymuje wynagrodzenia, ale szlifuje język podczas codziennych zdarzeń. Zdobywa w ten sposób cenną umiejętność, jakiej nie nabędzie nigdy podczas zajęć prowadzonych podczas zwykłych lekcji na kursie.

Specjaliści uważają, że lekarze po kursie i praktyce językowej nie muszą obawiać się egzaminu. Poradzą sobie w sytuacji, kiedy trzeba poinformować bliskich o śmierci pacjenta, w stawianiu diagnozy i w dziesiątkach innych zdarzeń, które mają miejsce podczas każdego dnia pracy w placówce medycznej.

Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS