Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoZnieczulenie
Czym znieczula stomatolog?
 

Strach przed dentystą schowajmy do kieszeni. Ból w gabinecie stomatologicznym nie ma bowiem prawa bytu. Zaradzi mu nowoczesne znieczulenie – dentysta ma do dyspozycji szeroki wachlarz środków i metod likwidujących ból oraz dyskomfort podczas zabiegów.

Pierwszym środkiem użytym do znieczulenia pacjenta w gabinecie dentystycznym był eter. W 1842 roku po raz pierwszy zastosował go stomatolog W. E. Clark. Współcześnie stosuje się znieczulenia miejscowe - podawane wewnątrzustnie, znieczulenie ogólne i/lub metody wpływające na psychikę pacjenta: działają one odprężająco i relaksująco.

  • Do znieczulenia miejscowego dentysta może zastosować: lidokainę, mepiwakainę czy artykainę. Te środki działają jedynie przez krótki czas: od 5 – 15 minut aż do 1,5 godziny – w zależności od ilości użytej substancji znieczulającej. Można przedłużyć ich działanie, aplikując środek obkurczający naczynia krwionośne, który spowolni wchłanianie preparatu znieczulającego. Przeciwwskazania: ciąża, nadciśnienie, choroby serca, nadczynność tarczycy. Przed podaniem znieczulenia stomatolog powinien przeprowadzić krótki wywiad z pacjentem odnośnie jego stanu zdrowia. Ci, którzy boją się wkłucia igły, mogą poprosić o znieczulenie powierzchniowe – w żelu lub sprayu. Efekt działania środka znieczulającego pojawi się w ciągu kilku minut od aplikacji - objawi się uczuciem drętwienia języka.

  • Audioanaglezja – nowoczesny sposób znieczulania za pomocą dźwięku, polegający na stosowaniu tzw. białego szumu. Pacjent otrzymuje słuchawki, w których pojawiają się fale akustyczne o różnej długości. Mózg odbiera wówczas bodźce słuchowe a nie bólowe. Znieczulający poziom natężenia szumu zależy od indywidualnych preferencji pacjenta.

  • Akupresura – znieczulenie poprzez uciskanie określonych punktów na ciele. To – jak na razie – mało popularna metoda znieczulenia, której możliwości dopiero się poznaje.

  • Elektroanestezja – znieczulenie prądem o niskim napięciu, którego poziom pacjent reguluje samodzielnie.

  • Psychoterapia – metoda motywowania i pozytywnego nastawiania do planowanego zabiegu. Zależnie od wrażliwości pacjenta może to być rozmowa albo nawet hipnoza.

Źródło: „Warszawska Gazeta”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS