Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećOrtodoncja

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zęby uporządkowane
  • 26-06-2008
 

Nowoczesne techniki korygowania wad zgryzu pozwalają obecnie z powodzeniem stosować leczenie ortodontyczne również u dorosłych. Trwa ono dłużej niż u dzieci, ale efektem są zdrowe i piękne zęby.

Leczenie ortodontyczne można podzielić na następujące etapy:

  1. Czynności wstępne: wywiad z pacjentem, wyleczenie i oczyszczenie zębów, wykonanie zdjęć rentgenowskich: pantomogramu i bocznego zdjęcia czaszki; wykonanie odlewu gipsowego uzębienia – na jego podstawie ortodonta określa, co należy w uzębieniu i zgryzie poprawić, przesunąć, wyprostować, obrócić; specjalista opracowuje każdą szczękę z osobna oraz – równolegle - jako układ współpracujących ze sobą struktur.
  2. Dobór aparatu: zależy od zaleconego leczenia oraz od osobistych preferencji pacjenta. Rodzaje aparatów:
    • Stałe, czyli takie, które widać - noszone są przez całą dobę; koszt leczenia to ok. 1,5 – 5 tys. złotych; trwa ono od 3 miesięcy do 2 lat. Przed nałożeniem aparatu dentysta dokładnie osusza zęby i do każdego z nich przykleja niewielki zameczek (metalowy albo plastikowy). Przez otworki w zamkach przeciągany jest cienki łuk metalowy. Nacisk łuku na zęby jest kontrolowany – dzięki temu zęby ustawiają się we właściwych pozycjach w szczękach. Aparaty stałe zakłada się na górne oraz na dolne szczęki, a co 5 – 8 tygodni przeprowadza się badanie kontrolne postępu korekcji i w razie potrzeby wymienia łuk na nowy lub modyfikuje ustawienia aparatu.
    • Aparaty lingwalne, czyli niewidoczne – stosowane rzadziej od wersji widocznych, ponieważ trudniej je precyzyjnie dopasować; droższe od wersji widocznych. Zameczki ulokowane są od strony językowej zębów (stąd nazwa aparatów). Zamki mocuje się w laboratorium do modelu zębów pacjenta i całą tę konstrukcję ortodonta nakłada na szczęki, regulując na końcu docisk każdego zamka z osobna. Nowością są tu aparaty Invisalign – przezroczyste szyny nakładane na oba łuki zębowe. Nakładki są tak wyprofilowane, by z odpowiednią siłą naciskały w miejsce podlegające skorygowaniu. Nakładki nosi się ok. 20 godzin na dobę, zdejmuje na czas spożywania posiłków i mycia zębów. Koszt leczenia tym aparatem to ok. 20 tys. zł.
  3. 3. Utrzymanie efektów leczenia: by efekt leczenia aparatem stałym był trwały, lekarz od strony językowej przykleja do zębów cienki „drucik”. Wskazane jest też okresowe noszenie aparatu ruchomego.

Źródło: „Super Nowości”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS