Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Witaminy dla zdrowia ząbków
  • 30-05-2008
 

Prawidłowe odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników jest podstawą utrzymania zdrowia. W tym mocnych zębów i odpornych tkanek przyzębia. Szczególnie wrażliwe na niedobory mineralne i witaminowe są dzieci – ich organizmy wciąż rosną, a zęby ulegają wymianie. By te dwa procesy przebiegały sprawnie, konieczne jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety, a czasem suplementacja witaminowo – mineralna. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z podawaniem sztucznych środków witaminowych. Hiperwitaminoza bywa groźniejsza od niedoboru witamin.

Witamin nie można przedawkować, odżywiając się w sposób urozmaicony i właściwy do zapotrzebowań organizmu. Jeśli dieta jest monotonna, wówczas mogłoby istnieć niebezpieczeństwo wstąpienia nadwyżki witamin nierozpuszczalnych w wodzie ale rozpuszczalnych w tłuszczach (np. A,D, E). Nadmiar jest wówczas magazynowany w organizmie (głównie w wątrobie) i może powodować uszkodzenia ważnych narządów lub zakłócenia w przemianie materii. Nadwyżka witamin rozpuszczalnych w wodzie zostaje wydalona z organizmu – głównie z moczem; ale wyjątkowo wysoki nadmiar tych składników też może być szkodliwy – zanim ustrój poradzi sobie z wydaleniem znacznej nadwyżki, może dojść do zakłócenia pracy szlaków przemian metabolicznych lub pojawienia się stanów zapalnych (głównie śluzówki buzi).

Jeżeli dziecku często dokuczają stany zapalne śluzówki jamy ustnej, wargi są popękane, a język bywa spieczony, szorstki lub nawet boli, należy podejrzewać niedobór którejś z witamin z grupy B. Podobnie – jeśli dziecko często miewa opryszczkę. Jest to objaw osłabienia pracy układu odpornościowego, a za tym często stoi niedobór którejś z witamin z grupy B.

Kiedy pojawiają się krwawienia i wybroczyny w tkankach miękkich aparatu żującego albo ze śluzówki jamy ustnej, trzeba zwiększyć podaż witaminy C i rutyny – uszczelnią ścianki naczyń krwionośnych i zaktywują układ immunologiczny do pracy. Jeśli krwawienia trudno jest zatrzymać, przyczyną może być niedobór witaminy K – ważnego czynnika regulującego prawidłową krzepliwość krwi.


Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS