Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Nowa choroba cywilizacyjna
  • 10-03-2011
 

 

 

 

 

Nowa choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz młodsze osoby nazywa się … bruksizm. Na niekontrolowane, nawykowe zgrzytanie zębami cierpi już nawet młodzież.

- Dotyka on już nawet piętnastolatki - mówi dr Aleksandra Nitecka-Buchta, której tematem pracy doktorskiej była właśnie ta lekceważona jeszcze dysfunkcja narządu żucia.

Za główny powód zgrzytania zębami i zaciskania szczęk uznawany jest stres, zabiegane życie i brak czasu na zrelaksowanie się. Na bruksizm skarżą się też uczniowie z klas instrumentów dętych w szkołach muzycznych, osoby wykonujące przesadnie wyczerpujące treningi na siłowni oraz użytkownicy protez zaniedbujący ich noszenie i okresową wymianę.

Bóle głowy uznawane za migrenę, szumy uszne skłaniające ku podejrzeniu chorób narządu słuchu czy uszkodzenia zębów, których przyczyn doszukuje się w braku troski o higienę jamy ustnej – to wszystko mylne przesłanki, których pierwotnym powodem może być nerwowy tryb życia i przeżywany stres. Leczenie bruksizmu jest tak samo konieczne, jak likwidacja próchnicy czy dbanie o uzupełnianie luk po zębach. Za dnia należy panować nad stresem i starać się nie zaciskać zębów. To bardzo istotne, by wyrobić w sobie nawyk świadomego rozluźnienia mięśni twarzy. W nocy należy nosić dopasowane szyny relaksacyjne.

Dr A. Nitecka-Buchta mówi o zaletach stosowania szyny:

- Przynosi uczucie relaksacji, zwłaszcza nocą, podczas tej fazy snu, gdy jeszcze raz przerabiamy nagromadzone w ciągu dnia złe emocje i na nowo przeżywamy problemy minionego dnia. Po takiej nocy budzimy się ze startymi zębami i obolałymi ze zmęczenia mięśniami. Pracę, jaką wykonywały w tym czasie, można porównać do treningu na siłowni. A nacisk na ząb podczas nocy sięga 80 kg.

Polecaną metodą na likwidację napięcia twarzy są zabiegi fizjoterapeutyczne. Zalicza się do nich rozgrzewające masaże, ciepłe okłady i gimnastykę określonych partii mięśni twarzy.

Źródło: „Polska Dziennik Łódzki”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS