Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

 • Tak
 • Raczej tak
 • Raczej nie
 • Nie
Zęby po przejściach
 • 14-02-2008
 

Podczas zabaw wszystko może się zdarzyć, łącznie z uszkodzeniami zębów. Bez względu na to, czy pojawią się uszkodzenia mleczaków czy zębów stałych – w każdym przypadku po upadku i podejrzeniu, że coś niedobrego stało się z zębami, należy odwiedzić stomatologa. Poza rutynowym oglądnięciem uzębienia, dentysta może zlecić dodatkowe badania, np. wykonanie zdjęcia RTG.

Najczęstsze uszkodzenia, jakim ulegają zęby to:

 1. Ukruszenie – zależnie od wielkości ubytku stomatolog zdecyduje o metodzie leczenia. Małe uszczerbki to wskazanie do wyrównania ostrych powierzchni zęba; większe ukruszenia trzeba uzupełnić. Jeśli uda się odnaleźć ukruszoną część zęba, należy zanurzyć ją w roztworze soli fizjologicznej albo śliny i jak najszybciej przynieść do stomatologa. Jeśli powierzchnie uszczerbku i zęba idealnie do siebie pasują, można je skleić. Niewielkie ubytki można zamaskować wykonanymi na miarę licówkami. Większe braki odbudowuje się wypełnieniami stomatologicznymi. Jeżeli uszkodzona jest komora miazgi, przez odbudową uszczerbku należy przeprowadzić leczenie zęba.


 2. Wciśnięcie zęba w dziąsło – wygląda groźnie, częściej dotyka zębów mlecznych niż stałych. Nierzadko wciśnięty ząb sam ustawi się w prawidłowej pozycji w dziąśle, ale każdy taki uraz musi obejrzeć stomatolog, by ocenić ryzyko powstania stanu zapalnego lub zakażenia tkanek. Nieprawidłowo ustawiony w dziąśle ząb wymaga leczenia ortodontycznego i właściwego ustawiania w łuku szczękowym.


 3. Zwichnięcie lub wybicie:

  • Jeśli ząb jest zwichnięty, należy spróbować ustawić go pod właściwym kątem w szczęce i udać się do stomatologa. Specjalista unieruchomi na jakiś czas zęba, by ten mógł wrosnąć w zębodół.

  • Wybitego zęba trzeba umieścić w roztworze soli fizjologicznej, śliny albo przegotowanej wody i jak najszybciej zanieść do stomatologa. Specjalista osadzi ząb w zębodole i unieruchomi go, by mogło dojść do zrośnięcia się tkanek. Reimplantacja zębów ma największe szanse na powodzenie w ciągu 30 minut od urazu.

   


Źródło: „Mam Dziecko”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS