Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Bezzębna modelka
  • 23-07-2008
 

Droga od modelki o olśniewającym uśmiechu do bezzębnej bulimiczki czy wychudzonej na kość i skórę anorektyczki wcale nie jest taka daleka. Wystarczy tylko przesadzić z odchudzaniem i w dość krótkim czasie z wybiegowej piękności przeistoczyć się w zaniedbaną kobietę. Mającą na dodatek wielkie problemy z zębami i zdrowiem ogólnym – tak fizycznym jak i psychicznym. Przekonała się o tym niejedna młoda dziewczyna.

Modelki muszą dbać o zachowanie pięknej figury i równie urzekających zębów. Niektórym osobom trudno te dwa wymagania pogodzić. Im skrupulatniej liczą kalorie, tym zachłanniej odcinają kolejne porcje składników odżywczych i budulcowych, które organizm musi otrzymać w pożywieniu, by mógł normalnie funkcjonować i się rozwijać. Niedojadanie powoduje powstanie deficytu mineralno – witaminowego w ustroju. Te braki odbijają się m.in. na strukturze i zdrowiu zębów. Niedostarczenie odpowiedniej ilości wapnia, magnezu, fosforu czy witaminy D skutkuje osłabieniem szkliwa, zwiększonym ryzykiem wystąpienia ubytków próchnicznych i chorób przyzębia.


Bulimia jest szczególnie groźna dla dziewcząt, które nie ukończyły jeszcze okresu rozwoju. Młode organizmy są rujnowane okresowymi napadami obżarstwa i głodu. Stosowanie środków przeczyszczających lub wywoływanie wymiotów, które mają „wspomóc” wydalenie z organizmu nadmiaru pochłoniętych kalorii powodują kolejne straty w gospodarce mineralno – witaminowej. Wymioty dodatkowo osłabiają szkliwo – kwas solny z żołądka niszczy krystaliczną strukturę twardych tkanek zębów i może doprowadzać do powstania nadżerek w ustach.

- Waga i wygląd mają podstawowe znaczenie w bulimii. Wyznaczają wartość człowieka, są utożsamiane z sukcesem. Jednocześnie bulimiczki doświadczają upokorzenia wywołanego brakiem kontroli nad własnym ciałem, bo nie potrafią zwalczyć ataków głodu – mówi prof. Irena Namysłowska, szefowa Kliniki Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Anoreksja jest równie groźna. Anorektyczki wpadają w histerię na samą myśl o jedzeniu. Stosując żywieniową zasadę „im mniej, tym lepiej” stają się przeraźliwie chude. Silne niedobory pokarmowe skutkują zachwianiem całej równowagi organizmu. Nawet skuteczne wyleczenie się z długotrwałej i wyniszczającej anoreksji nie przywróci dawnej krzepy zębom i dziąsłom.


Szacuje się, że ok.75% polskich nastolatek stosuje diety odchudzające. W każdym liceum uczy się kilka dziewcząt chorych na anoreksję lub bulimię. Mają duże szanse, by za kilka lat stracić pierwsze zęby.


Źródło: „Polityka”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS