Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Lekceważone szczerby
  • 31-05-2011
 

 

 

 

 

Wciąż za słabo przejmujemy się lukami po zębach. Polaków martwią głównie ubytki i braki w części uzębienia odsłanianej podczas rozmowy lub podczas uśmiechu. Utrata trzonowca, szczególnie zlokalizowanego przy którymś z końców łuku zębowego, uznawana jest najczęściej za problem jedynie estetyczny. Tymczasem trzeba sobie jasno uświadomić, że każda niezapełniona luka po zębie może stać się przyczyną poważnych kłopotów z resztą uzębienia.

- Zęby są jak rusztowania, które utrzymują mięśnie i skórę twarzy. Gdy brakuje zębów, wówczas pozbawiona oparcia skóra traci elastyczność, przez co staje się zwiotczała, wyglądamy starzej - mówi stomatolog Danuta Borczyk.

Kiedy wypada jeden z zębów a powstała luka nie jest w miarę szybko wypełniona, reszta uzębienia zaczyna się przemieszczać, zmieniać ułożenie lub wykoślawiać. Pojawiają się:

  • wady zgryzu

  • kłopoty z gryzieniem i mówieniem

  • próchnica – w takich warunkach choroba potrafi się dość szybko rozwijać, ponieważ w nieprawidłowo ułożonych zębach dochodzi do intensywnego ścierania szkliwa, powstawania rys i pęknięć;

  • choroby przyzębia.

Zlekceważenie wypełnienia luki po zębie prowadzi do tego, że zmiany w ułożeniu i nachyleniu zębów obejmują z czasem wszystkie partie uzębienia. Piękny do tej pory uśmiech wymaga poważnej interwencji stomatologa, ortodonty i protetyka. Kiedy wypada ząb, w pustym zębodole zaczyna się proces destrukcji tkanki kostnej.

- Razem z zanikiem kości zębodołowej dochodzi do zaniku fragmentu szczęki. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie rozpoczynać niezwłocznie, zanim zgryz stanie się nierówny, a kość ulegnie zanikowi. Leczenie w sytuacji, kiedy już do tego doszło, jest skomplikowane i dłuższe. Czasem konieczny staje się zabieg regeneracji kości – wyjaśnia Mariusz Duda, stomatolog, specjalista w dziedzinie implantologii zębów.

Dalszymi konsekwencjami lekceważenia szczerb mogą być np. bóle głowy czy kręgosłupa, zniekształcenie twarzy, niewyraźna mowa, popadanie w kompleksy.


 

Każdą szczerbę należy wypełnić – idealnie, jeśli pacjent decyduje się na to w jak najkrótszym czasie od powstania luki. Najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest założenie implantu stomatologicznego. Jeśli ktoś woli tradycyjne rozwiązania, może zdecydować się na założenie protezy częściowej.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS