Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Opieka dentystyczna dla niepełnosprawnych dzieci w Opolu
  • 04-05-2011
 

 

 

 

 

 

W Opolu od niedawna działa opieka, w której pomoc dentystyczną na ubezpieczenie znajdą niepełnosprawni młodzi pacjenci. To Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej „Panaceum”. Leczyć się tam mogą dzieci autystyczne, z zespołem Downa, bez kontaktu z otoczeniem, z wszelkimi poważniejszymi niepełnosprawnościami.

- Bardzo się cieszymy, że możemy świadczyć takie usługi - mówi dr Agnieszka Kania z Panaceum, zajmująca się niepełnosprawnymi pacjentami. - Zdrowe osoby często nie zdają sobie sprawy, że wyleczenie zęba nie peł no spraw ne mu dziecku czy nawet upośledzonej osobie dorosłej jest po prostu niemożliwe bez narkozy. Czasami mijają lata, nim w ogóle taki pacjent trafi do stomatologa.

Tymczasem niepełnosprawne dziecko u stomatologa powinno znaleźć się jak najszybciej. Jeśli trafi już na fotel dentystyczny, wyjaśnienie mu, że powinno otworzyć buzię, nierzadko mija się z celem. W takim przypadku jedynym wyjściem jest zastosowanie leczenia w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Wykonuje się wtedy leczenie kompleksowe – czyli wszystkich zębów, które wymagają interwencji stomatologicznej.

Pacjent otrzymuje najpierw zastrzyk, tzw. głupiego Jasia, po którym jest rozluźniony na tyle, że można wykonać badanie tomografem komputerowym. Dzięki temu lekarz otrzymuje pełny obraz zmian w szczękach i uzębieniu młodego pacjenta. Dopiero po wykonaniu badań pacjent otrzymuje pełne znieczulenie. W czasie narkozy trwającej ok. półtorej godziny pięcioosobowy zespół leczy zęby niepełnosprawnego dziecka.

Zabiegi wykonywane w opolskim Centrum są bezpieczne dzięki wykwalifikowanej kadrze medycznej oraz odpowiedniej jakości aparaturze.

- Zakupiliśmy sprzęt najnowszej generacji umożliwiający prowadzenie znieczulenia ogólnego z wyeliminowaniem toksycznego i zanieczyszczającego środowisko podtlenku azotu, pozwalający wyeliminować inne czynniki wyzwalające gorączkę złośliwą, z pełnym monitorowaniem parametrów życiowych - mówi dr Kania.

NFZ będzie monitorował sytuację na bieżąco – i jeśli okaże się, że kontrakty na leczenie są za małe, zostaną podjęte kroki, dzięki którym będzie można zaspokoić zapotrzebowanie na darmowe leczenie niepełnosprawnych dzieci.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS