Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Światowy cel operacyjny: zdrowie jamy ustnej
  • 15-10-2010
 

 

 

 

 

 

Profilaktyka i rozwijanie świadomości poprzez edukację, szczególnie u najmłodszych, by unikać groźnych dla całego organizmu skutków chorób jamy ustnej – to elementy apelu wystosowanego do rządów i społeczeństw w dokumencie zatytułowanym „Nairobi Call to Action”. Powstał on na zakończenie ubiegłorocznej, siódmej już, Światowej Konferencji Promocji Zdrowia (GCHP) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która odbyła się w Nairobi właśnie. W zeszłym roku po raz pierwszy na Konferencji tak obszernie poruszono temat znaczenia zdrowia jamy ustnej. Temat to o tyle istotny, że skutki chorób, które dotykają jamę ustną, wiążą się również z poważnymi wydatkami na likwidację tych skutków. Tym wyższymi, im mniejsza wiedza na temat tego, jak istotna jest higiena jamy ustnej i im słabszy nacisk położony jest na profilaktykę. „Argument ekonomiczny ma tu szczególne znaczenie, bowiem już w 2007 r. Raport Światowego Zgromadzenia Zdrowia podawał, że choroby jamy ustnej są na czwartej pozycji pod względem kosztów leczenia” - można przeczytać w „Gazecie Lekarskiej”.

 

W materii poruszanej w przywoływanym dokumencie z Nairobi jest jeszcze wiele do zrobienia na całym świecie. Szczególnie w dziedzinie schorzeń dotykających tkanki przyzębia. Choroby przyzębia nadal w niewystarczającym stopniu postrzega się jako czynniki, które mają poważny wpływ na zdrowie całego ustroju. „Skutki nieleczonej choroby próchnicowej czy zaniedbane przyzębie, to poważne powikłania widoczne we wszystkich układach organizmu, zauważane przez kardiologów, reumatologów i nefrologów. To kosztowne leczenie następstw tej choroby lub zgoda na kalectwo fizyczne i psychiczne dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych oraz osób w podeszłym wieku” - podaje „Gazeta Lekarska”. Należy również kłaść nacisk na to, że jama ustna jest miejscem, w którym mogą wcześnie ujawniać się nowotwory.

O profilaktyce i jej wpływie na ograniczenie kosztów leczenia stomatologicznego dyskutowano również w kwietniu tego roku w Parlamencie Europejskim. Skutkiem tego było wezwanie Komisji Europejskiej do określenia planu unijnego, którego celem jest zdrowie jamy ustnej i zwiększenie wydatków na realizację badań związanych z profilaktyką stomatologiczną. Samo zaś zdrowie jamy ustnej ma być traktowane jak priorytet w ramach Wspólnotowego Programu Działań w dziedzinie Zdrowia oraz jako składowa wdrażania unijnej Strategii Ograniczenia Nierówności Zdrowotnych na naszym kontynencie.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS