Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Różnorodność składu szkliwa informuje o późniejszym zdrowiu zębów
  • 20-01-2023
 

 

 

 

 

 

Mimo posiadanej przez ludzkość dużej wiedzy na temat rozwoju szkliwa i zębów, nadal nie wiadomo, jak i dlaczego niektórzy ludzie są bardziej narażeni od innych na próchnicę lub choroby wrodzone mineralnych tkanek zębów.

Problem zbadał interdyscyplinarny zespół naukowy z North Western University – badacze zmapowali jony w ludzkich zębach i odkryli znaczące różnice strukturalne szkliwa pomiędzy badanymi próbkami. Odkrycie to może poprawić zrozumienie cyklu życiowego mineralnej tkanki zębów i wpływu tegoż na ludzkie zdrowie.

Badacze doszli do swoich spostrzeżeń wykorzystując technologię dyfrakcji rentgenowskiej. Dzięki temu mogli zauważyć niewielkie różnice – rzędu pikometrów – w parametrach krystalograficznych kryształów szkliwa, które powiązali z obecnością jonów takich, jak magnez, sód, węglan. W badanych zębach zaobserwowano różnice w mezoskali (to jest w skali pośredniej między wielkością atomową a widoczną dla ludzkiego oka) w układzie pojedynczych pręcików szkliwnych i tkanki znajdującej się wokół nich. Odkryto, że na poziomie mezoskali istnieją różnice zarówno w orientacji sieci, jak i w jej strukturze między próbkami szkliwa z różnych zębów.

Naukowcy uważają, że obserwacja nieorganicznego „odcisku palca” kryształów szkliwa daje wgląd w to, co działo się, kiedy tworzyło się szkliwo. To z kolei może wyjaśniać, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na próchnicę i inne choroby zębów.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS