Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Szkliwo – „zbroja” zębów
  • 14-11-2022
 

 

 

 

 

Szkliwo to zewnętrzna warstwa zęba – twarde i wytrzymałe dzięki mineralnej strukturze. Jest niczym zbroja dla zęba. Jeśli jednak nie nie dba się codziennie o czystość zębów, w tej naturalnej tkance ochronnej tworzą się niedoskonałości, których konsekwencją jest łatwiejsze powstawanie ubytków.

Ubytki w zębach nie tworzą się z dnia na dzień. Proces ten zajmuje tygodnie lub miesiące – w zależności od wytrzymałości zębów i tego, czy regularnie odwiedzamy dentystę. Warto też pamiętać, że nie ma czegoś takiego, jak „sezon na próchnicę” zębów, ponieważ bakterie, które atakują szkliwo, działają przez 24 godziny na dobę każdego dnia. I to bakterie tworzą w większości płytkę nazębną – wraz z resztkami pożywienia zalegającymi w jamie ustnej.

 

Regularne szczotkowanie zębów jest bardzo ważne dla zachowania zdrowych zębów, lecz nie uchroni ono przed próchnicą, jeśli będzie się myć jedynie łatwo dostępne powierzchnie szkliwa, a ominie się przestrzenie międzyzębowe bądź trudniej dostępne zakamarki. Tam bowiem gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i powstają najlepsze niższe siedliskowe dla bakterii próchnicy. Zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych można usunąć cienkimi, przeznaczonymi do tego szczoteczkami, nitką dentystyczną lub wodnym irygatorem.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS