Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Obowiązkowy dentysta dla ciężarnej
  • 17-04-2009
 


 

Przyszła mama powinna odwiedzać gabinet stomatologiczny co trzy miesiące – częstsze wizyty kontrolne to gwarancja zdrowych zębów matki oraz dziecka.

Ciąża wprowadza wiele zmian w organizmie kobiety, dlatego w sposób szczególny powinna dbać ona o swoje zęby, by porzekadło „jedna ciąża, jeden ząb” nie okazało się w jej przypadku prawdziwe.

Najlepiej, gdy przyszła mama dba o zęby przez całe życie – wówczas ciąża nie spowoduje dodatkowych kłopotów. Trzeba wiedzieć, że:

  • Codzienna, staranna higiena jamy ustnej to podstawa zachowania zdrowego uzębienia i najlepsza profilaktyka chorób przyzębia. Podczas szczotkowania zębów, obowiązkowo miękką szczoteczką, należy delikatnie masować dziąsła – pobudza to krążenie krwi i wzmacnia miękkie tkanki.

  • Konieczne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz leczenie zmian próchnicowych – bakterie powodujące próchnicę oraz choroby przyzębia mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia nie tylko przyszłej matki, ale i płodu. Kiedy przedostaną się do krwiobiegu, mogą uszkodzić nawet odległe narządy wewnętrzne ciężarnej, wpłynąć na niską masę urodzeniową płodu oraz wywołać przedwczesne skurcze, co grozi poronieniem albo przedwczesnym porodem. Toksyny produkowane przez bakterie są trujące dla komórek ludzkiego ustroju – szczególnie niebezpieczne są produkty przemiany materii beztlenowców, powstające w postaci związków siarki.

  • Podanie znieczulenia bezwzględnie wymaga konsultacji i zezwolenia lekarza prowadzącego ciążę. W pierwszych trzech miesiącach ciąży u przyszłej mamy nie stosuje się znieczulenia nasiękowego lub przewodowego. Później, o ile nie ma przeciwwskazań zgłaszanych przez ginekologa, leczenie zębów może być prowadzone z zastosowaniem tych znieczuleń.

  • Ekstrakcja zęba może być przeprowadzona u ciężarnej jedynie w wyjątkowej sytuacji i tylko po pierwszym trymestrze ciąży.

  • Jedzenie za dwoje nie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jeść dla dwojga, czyli dostarczać w codziennej diecie tyle składników odżywczych i budulcowych, by starczyło i dla mamy, i dla dziecka. Szczególnie należy kontrolować ilość i jakość dostarczanego z pożywieniem wapnia, magnezu, fosforu oraz witamin – to składniki budulcowe układu kostnego oraz zębów. Dzienna dawka wapnia u ciężarnej powinna wynosić 150 mg.

  • Okres karmienia piersią, związany z intensywną produkcją mleka, jest znacznie bardziej obciążający dla zębów niżeli sama ciąża.

Wapń znajduje się w mleku, jego przetworach, nabiale, zielonych warzywach (kapusta, brokuły, szpinak, rabarbar, koper), w rybach (sardynkach zjadanych łącznie z ośćmi, łososiu, makreli) oraz w migdałach. Magnez jest w czekoladzie, suszonych owocach, orzechach.

Źródło: „Echo Miasta”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS