Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Jakie są przyczyny pierwszej wizyty dziecka u stomatologa?
  • 12-02-2020
 

 

 

 

 

Zalecenia odnośnie pierwszej wizyty dziecka u stomatologa w różnych krajach są podobne i odnoszą się do tego, aby malec u dentysty pojawił się w ciągu pierwszych kilku miesięcy od momentu wyrośnięcia pierwszych zębów mlecznych. Badaczy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zainteresowało, jakie są przyczyny zgłaszania się z dzieckiem do stomatologa na pierwszą wizytę. Dokonali zatem przeglądu piśmiennictwa z ostatnich lat, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytanie.

Okazało się, że w większości przypadków pierwsza wizyta dziecka u stomatologa najczęściej wymuszona jest problemami wynikającymi z zaawansowanej próchnicy, szczególnie jeśli zmianom chorobowym towarzyszy ból. Tendencja ta istnieje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.

Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że pierwsza wizyta odbywa się zdecydowanie zbyt późno w stosunku do zaleceń medycznych, ponieważ większość dzieci trafia do dentysty dopiero po pierwszym roku życia. W ciągu pierwszych 12. miesięcy życia z wizytą u stomatologa jest zaledwie 4-11,6% niemowląt.

 

Z badania tego wyłania się wniosek, że wśród rodziców ciągle istnieje niski poziom świadomości prozdrowotnej w zakresie profilaktyki stomatologicznej – bo to oni są odpowiedzialni, aby w ciągu pierwszych kilku miesięcy od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych pójść ze swoją pociechą do dentysty .

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS