Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zimna plazma w stomatologii i medycynie
  • 11-02-2020
 

 

 

 

 

Plazma jest uznawana za czwarty stan materii po ciekłym, gazowym i stałym. Szacuje się, że stanowi prawie 99% wszechświata. W przyrodzie obserwujemy ją w postaci zorzy polarnej lub błyskawic. Może być zimna lub gorąca.

W medycynie i stomatologii wykorzystuje się plazmę zimną, zwaną też nietermiczną – jej niezwykłe właściwości warunkowane są jonizacją tworzącego plazmę gazu. W stomatologii i medycynie stosowana jest ona szeroko: począwszy od dezynfekcji implantów przed umieszczeniem w ciele pacjenta, poprzez zwiększanie siły wiązania pomiędzy materiałami wykorzystywanymi w leczeniu zachowawczym lub leczeniu protetycznym aż po wybielanie zębów. Z najnowszych badań wynika, że zimna plazma potrafi skutecznie przeciwdziałać zakażeniom – zabija wirusy, bakterie i grzyby, ale nie wpływa na normalne komórki.

Z uwagi na wysoką użyteczność zimnej plazmy coraz częściej wykorzystywana jest również w praktykach weterynaryjnych – także do leczenia zębów zwierząt. Zjonizowany gaz, skupiony w postaci niebieskawego strumienia wydobywającego się z końcówki specjalnego „pióra”, może także leczyć powierzchowne infekcje tkanek, przewlekłe rany czy wspomagać usuwanie łagodnych zmian na skórze.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS