Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Rokitnik – ratunek dla krwawiących dziąseł
  • 11-09-2019
 

 

 

 

 

Rokitnik zwyczajny, zwany też pospolitym, to krzewiasta roślina mogąca dorastać nawet do 5 metrów wysokości. Jego łodygi zaopatrzone są w kłujące kolce, pomiędzy którymi gęsto osadzone są owoce – małe, podłużne lub kuliste, w pomarańczowym kolorze. Są one najczęściej wykorzystywane w celach leczniczych, ponieważ są źródłem wielu witamin z grupy B, wapnia, potasu, aminokwasów, antyoksydantów i wielu innych. Dodatkowo zawierają bardzo dużą ilość witaminy C – jest jej w rokitniku znacznie więcej niż w cytrynie czy porzeczce. To dlatego owoce tej rośliny polecane są szczególnie osobom, które cierpią na niedobór kwasu askorbinowego, co objawia się krwawieniem z dziąseł.

Jednak rokitnik to nie tylko witamina C na krwawiące dziąsła. Z liści oraz owoców sporządza się wywar, który ze względu na dużą zawartość beta karotenu i flawonoidów polecany jest szczególnie w przypadkach stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.

Przeciwwskazaniami, do stosowania rokitnika jako rośliny leczniczej są wrzody na żołądku, stany zapalne dwunastnicy czy kamica nerkowa. Powodem jest duża zawartość kwasów w roślinie, które mogłyby nasilić objawy wyżej wymienionych chorób.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS