Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Choroba próchnicowa to nie sama próchnica
  • 24-05-2019
 

 

 

 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) konieczne powinniśmy zacząć mówić nie o próchnicy, ale o chorobie próchnicowej, gdyż powikłania, jakie choroba ta powoduje w przyzębiu, uszkodzenia szkliwa, osadzanie się płytki nazębnej, możliwość przedostania się bakterii z chorych zębów do krwiobiegu i rozwój choroby odogniskowej, powodują, że leczenie choroby próchnicowej i jej profilaktyka powinny wyjść daleko poza gabinet stomatologiczny. Jak podaje „Gazeta Lekarska”, w proces leczenia i profilaktyki powinni być także zaangażowani specjaliści z wielu dziedzin medycyny: interniści, pediatrzy, kardiolodzy, diabetolodzy, oraz media, ponieważ do nich należy m.in. edukacja i podnoszenie poziomu świadomości społecznej.

Choroba próchnicowa zaczyna się od słodzonych napojów i nadmiernego jedzenia słodyczy, a kończy na poważnych problemach ogólnoustrojowych. Ponadto nadmiar cukru w diecie, który prowadzi do rozwoju choroby próchnicowej, ma również negatywny wpływ na przebieg leczenia wielu chorób cywilizacyjnych i ogólnych, w tym między innymi schorzeń nowotworowych.

 

Eksperci zaczynają podkreślać, że zdrowie jamy ustnej nie może być izolowane od reszty ciała. W stomatologii coraz wyraźniej zatem pojawia się nurt holizmu. Zęby, język, przyzębie i inne struktury budujące jamę ustną są bowiem integralnymi częściami bardziej złożonej jednostki biologicznej.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS