Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Co wolno pacjentowi w szkolnym gabinecie?
  • 06-02-2018
 

 

 

 

 

Opieka stomatologiczna w szkole ma być obecna na stałe – takie są szczytne plany władz. W placówkach edukacyjnych mają się pojawić gabinety dentystyczne, natomiast pielęgniarki i higienistki, we współpracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, odpowiedzialni będą za profilaktykę i edukację zdrowotną uczniów.

Kiedy dziecko u stomatologa przejdzie badanie jamy ustnej, jego rodzice otrzymają informację na ten temat. Aby jednak dziecko mogło skorzystać z pomocy stomatologicznej (lub medycznej) rodzice muszą zgodzić się na każdą procedurę, która ma być udzielana dziecku. Nie załatwi tego podpisanie jednej zgody in blanco.

„Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, który ma zrealizować te założenia. Spotkał się on z krytyką, przede wszystkim ze strony resortu edukacji, który miał być partnerem przy wdrażaniu tych rozwiązań” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w wydaniu z dnia 1.02.2018 r.

 

Zgodnie z literą prawa pacjentów dziecko powinno być leczone w obecności opiekuna prawnego. Ważne jest to szczególnie w odniesieniu do leczenia dentystycznego, gdyż tu zakres zabiegu może się zmienić w każdej chwili i trzeba na bieżąco podejmować decyzje – dotyczące sposobu leczenia zęba, na temat ewentualnej ekstrakcji czy rozplanowania w czasie procedury leczniczej.

W projekcie o zdrowiu dzieci i młodzieży zapisano, że na udzielanie świadczeń zdrowotnych (wykonanie przeglądu jamy ustnej, ale także leczenie) będzie wymagana zgoda przedstawiciela ustawowego ucznia, którą wyrażałby na piśmie na początku roku szkolnego. Z uwagi jednak na konieczność podejmowania decyzji na bieżąco, zapis wzbudził wątpliwości podczas konsultacji społecznych – między innymi dlatego, że zgoda wyrażona niejako z góry ogranicza rodzicowi wybór sposobu leczenia, a wykonującemu świadczenie – dostęp do bieżącej informacji o stanie zdrowia pacjenta. „Naczelna Rada Lekarska zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1318, 1524.) zgoda powinna być udzielana każdorazowo po udzieleniu pacjentowi lub jego opiekunowi – w sposób dla niego zrozumiały – informacji na temat świadczeń, które mają być wykonane” – przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”.
Konieczne jest zatem doprecyzowanie przepisów.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS