Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoStrach przed dentystą
Uczynić lęk niestrasznym
 

Większość dzieci odczuwa strach przed dentystą. Jest to jak najbardziej naturalny objaw, którego malec nie musi się wstydzić Nie należy też dziecka wprowadzać w zażenowanie, jeśli taki lęk okazuje. Rola dorosłego polega na oswojeniu strachu, co pomoże w jego pokonaniu. Dziecko u stomatologa poczuje się znacznie pewniej, gdy sytuacja pójścia do dentysty będzie mu znana.

Najlepszą formą przygotowania malucha do spotkania z dentystą i metodą na oswojenie lęku jest zwyczajna zabawa. Kiedy dziecko demonstruje strach, warto pobawić się z nim w dentystę. Kącik w pokoju wystarczy przemianować na gabinet stomatologiczny, ustawić tam fotel wypoczynkowy lub krzesło (najlepiej na kółkach), obok położyć edukacyjny zestaw dziecięcy z narzędziami używanymi przez dentystę i poprosić malca na pierwszą, szkoleniową wizytę w domu.

Dr Małgorzata Zabłocka, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autorka książki „Przezwyciężanie nieśmiałości u dzieci”, tak o zaletach zabaw pisze na łamach „Expressu Bydgoskiego”:

Wiele zabaw niweluje uczucie lęku chociażby przez sam fakt, że dzieci bawiąc się z dorosłymi mają możliwość zaspokojenia ważnych potrzeb (bliskości, kontaktu, akceptacji)”.

Zaznacza też, że „ (...) lęk jest pewną prawidłowością rozwojową, która zdarza się wszystkim dzieciom. Przygotowuje do sytuacji zagrożenia. Niebezpieczny staje się wtedy, gdy jest silnie doznawany, czemu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak: wzmożona potliwość, blednięcie, drżenie ciała, przyspieszenie bądź zwolnienie akcji serca, biegunki, częste parcie na mocz itp. A także wtedy, kiedy tak absorbuje uwagę dziecka, że nie pozwala mu się skupić na zadaniu czy zabawie”.

O tym, że zabawa jest dobra na prawie wszystko, doskonale wiedzą dzieci. Warto, by po tę metodę poznawczą sięgnęli również opiekunowie. Efektów terapeutyczno-edukacyjnego wymiaru zabawy można oczekiwać już na pierwszej, rzeczywistej wizycie brzdąca u stomatologa.

Źródło: „Express Bydgoski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS